| Alecz_Alexandru_1992 a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce este apa structurata? mai pe inteles nu cu definitii chimice... funda

Răspuns Câştigător
| カルメン a răspuns:

Ceva de genulhappy in definitia de mai sus asa scrie si cred ca asa estehee hee

2 răspunsuri:
| カルメン a răspuns:

Apa purificata prin inghetare si dezghetare se numeste apa structurata si se pare ca are proprietati terapeutice deosebite. Aceasta insusire a apei inghetate este confirmata de marele numar al longevivilor centenari din Yakutia (inima Siberiei), din Tara Hunzilor (nordul Pakistanului), din Vilcabamba (Ecuador), sau din muntii Georgiei, Mongoliei ori Peru, care folosesc apa de baut din taierea si topirea ghietii din ghetari. Structura cristalelor apei de ghetar este similara cu cea a apei din celula vie a unui organism sanatos. In urma studiului acestei ape din ghetari s-a remarcat ca:

- grabeste germinatia semintelor si maturitatea plantelor udate cu ea;
- are puternic efect regenerativ asupra organismelor vii; mai precis, incetineste ceasul biologic, sau altfel zis, traiesti mai mult;
- opreste hemoragiile;
- cicatrizeaza arsuri, rani, taieturi;
- are efecte benefice asupra sangelui si limfei (pe care le purifica), asupra sistemului cardiovascular, hormonal si chiar in cazuri de cancer.

| Alecz_Alexandru_1992 explică (pentru カルメン):

Deci cumpar o apa la 2 l o inghet si o dezghet nu?

| カルメン a răspuns (pentru Alecz_Alexandru_1992):

Ceva de genulhappy in definitia de mai sus asa scrie si cred ca asa estehee hee