Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce sa iau pentru febra musculara? Am facut luni la sport un concurs si eu l-am castigat dar in urma lui a rezultat o febra musculara groaznica! De atunci nu mai pot nici sa ma ridic din pat sau de pe scaun de durere! Nu pot nici sa merg dreapta.crying Ziceti-mi si mie ce sa iau sa nu ma mai doara atat de tare?sad funda pentru cel mai bun raspuns :*

Răspuns Câştigător
| CorinaFeder a răspuns:

Poi..in primul rand nu te ingrijora..si eu fac atletism si de multe ori patesc la fel ca tine. Iti poti cumpara Bengay si sa te masezi usor timp de cateva minute si apoi stai in pat. Este bine sa faci in continuare miscare indiferent daca ai febra sau nu..desi te doare tare nu te fortezi..alergi usor sau face ceva exercitii chiar daca este dureros si inconfortabil..asculta-ma ce iti spun, am patit de multe ori :*

16 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Faci o pauza de o saptamana, cu bai fierbinti cu sare.

| neutrino a răspuns:

Puteai gasi alta modalitate daca doreai sa ne comunici neaparat ca ai castigat un banal concurs la sport si ca pretul acestei victorii este o mare febra musculara, febra care trece repede cu un masaj si o aspirina. Dar cei ce nu practica sportul nu au de unde sti!

| Georgiiiiiii a răspuns (pentru neutrino):

Neutrino : nu vroiam sa evidentiez faptul ca am castigat eu concursul, ci faptul ca eu am facut un efort mai mare ca ceilalti si ca m-am ales cu o febra groaznica! Si nu ai tu de unde sa stii tu ca eu nu practic sport! Sunt la atletism de 6 luni si nu am patit niciodata asa de cand fac si mi s-a intamplat tocmai acum la ora de sport de aceea am cerut ajutorul TPU! Si nu as fi cerut ajutorul daca imi trecea dupa antrenamente, dar tot nu mi-a trecut sau daca imi trecea cu un masaj cum ai spus tuwinking
CorinaFeder : si eu practic atletism happy de 6 luni si de multe ori am avut febra musculara mare, dar de obicei trecea cand faceam efort din nou...acum chiar azi inainte sa las mesajul acesta am avut antrenament si in afara de faptul ca am simtit o durere groaznica pe care nu am simtit-o niciodata tot nu mi-a trecut...cred ca febra asta sa datorat ca inainte sa merg la scoala am avut antrenamente si am muncit mai mult ca de obicei si dupa ce m-am intors m-am dus la scoala si am avut imediat prima ora sport..si am depus efort mult si acolo si cred ca asta s-a intamplat :d
Espadacatzo: si antrenorul mi-a spus sa iau apa u zahar..inca nu am incercat.dar o sa incerc poate o sa-mi treaca
Multumesc si celorlati pentru raspunsuri o sa incerc tot ce mi-ati spus, dar efortul fizic am facut deja si tot nu mia- trecut...o sa mai fac poate imi trece...multumesc! :*

| neutrino a răspuns (pentru Georgiiiiiii):

6 luni in sport nu inseamna nimic si daca mai adaugam faptul ca tu nu primesti un sfat specializat pentru refacere, chiar ca alergi degeaba si aiurea. Dar face bine la sanatate!

| Georgiiiiiii a răspuns (pentru neutrino):

Da asa e! happy

| BSwwatch a răspuns:

"Dai batate" mai departe cu sportul, asa vei scapa de veba, solicita-ti musculatura si mai mult ca data trecuta!

| Narcys21 a răspuns:

Spune-i cuiva sa-ti faca masaj in acele locuri, oricat de tare te-ar durea, incearca sa mergi, sa te incalzesti, si sa nu stai in loc! Si eu am patit exact la fel!

| victor73 a răspuns:

Fa sport

| aNNtoNyO a răspuns:

Dupa ce faci sport ia cate 2 lingurite de zahar zi apoi e ok

| InfinityIsTheLimit a răspuns:

In primul rand sa continui sa faci sport iar mie mi s-a mai zis sa iau aspirina sau ibuprofen. Eu nu am luat niciodata pastile pentru febra musculara am facut incontinuare exercitii si am asteptat sa imi treaca happy

| Trololoolololool a răspuns:

Mai multe exercitii fizice. cu cat stai mai mult cu atat e mai rau... sau aspirina laughing
BAFTA!

| steffanna a răspuns:

Daca mananci ciocolata sau lamaie o sa iti treaca mai repede. Incearca daca poti sa faci sport. Mult succes.

| espadacatzo a răspuns:

Zahar cu apa serios big grin

| sheishappy a răspuns:

Maseaza locul cu o crema sau puneti o compresa cu apa rece..asta fac si eu de obicei si merge. sper sa iti fie si tie de foloswinking

| pijaama a răspuns:

Poti sa incerci cu paracetamol dar cum au spus si ceilalti cea mai buna metoda e sa faci in continuare sport sau macar cateva exercitii fizice happy

| cristinabr a răspuns:

Sportul este cea mai buna metoda de a scapa de febra musculara. Incearca sa te obisnuiesti zilnic sa faci miscare cel putin 30 de minute pe zi. Miscarea e cea mai sanatoasa! Succes :*