| catalin2098 a întrebat:

Buna,vreau sa ma apuc de sala si am nevoie de cateva informatii cum ar fi :
de ce este bine ca sa nu te antrenezi in fiecare zi ci sa faci pauza de o zi sau 2 pe sapt?
cand voi face exercitii cum este mai bine, sa cateva exercitii cu greutate mica si sa o maresc pe parcursul unui antrenament sau invers?
exista efecte adverse ale proteinelor pentru minori(am 16 ani)?

Răspuns Câştigător
| cristi1505 a răspuns:

Faci 5 zile pe saptamana sala.Este cel mai bine asa si in prima saptamana lucreaza toate grupele la un antrenament sa te obisnuiesti iar dupa treci la doua grupe pe antrenament.Mareste greutatile treptat de la un antrenament la altul si sa lucrezi cu o greutate care iti permite maxim 10-12 repetari pe serie.Proteinele nu au efecte adverse.Ele se gasesc si in mancare cum ar fi lactatele, carne, ouale etc.Cam in toate alimentele se gasesc proteine(in unele mai putin in altele mai mult).Nu au nici un efect advers.Din contra, te va sustine in procesul de dezvoltare.

4 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Cred ca ai inteles gresit, nu e vorba ca nu e bine sa te antrenezi in fiecare zi ci in general nu e bine sa antrenezi 2 zile consecutiv aceeasi grupa musculara.

Exercitiile si greutatile le alegi in functie de obiectivul pe care il ai.

Proteinele atata timp cat nu sunt consumate in exces nu au efecte secundare.

| Cosmin86 a răspuns:

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume.

Tu probabil te referi la "suplimente", dar alea tot din mancare sunt facute.

Ai putea sa mai citesti, in sportul asta trebuie sa citesti mult.

| greyhound a răspuns:

Iti recomand sa cauti sa faci alte activitati/sporturi si mai apoi sa te orientezi spre "sala"
Si ca sa-ti raspund la intrebari :
- muschii se dezvolta in perioada de repaus, nu in timpul antrenamentului
- prima serie o faci cu o greutate cu care poti face 12-15 repetari, apoi cresti greutatea la urmatoarele 2-3 serii
- in principiu nu (dar nu se stie niciodata)

| federicocurios a răspuns:

Cel mai bine e sa nu faci de acum sala cu forte prea mari ti-as recomanda atletismul eu am 12 ani si il practic e foarte bun si sanats si distractivwinking