| Sufleztel a întrebat:

ziua TPU! Am o intrebare am 1, 69-1,70 si greutate aproximativ 70 kg. Vreau sa ma apuc de sala, dar nu stiu ce sa fac am ceva sunci,dar nu foarte mari,ma ma apuc de masa musculara sau sa trec direct la definire... nu vreau sa ma fac cat muntele dar totusi un corp aspectuos., cu niste patratele, piept etc.Cine ma poate ajuta, va rog dau Funda, cei care imi spun si ceva detalii!

Răspuns Câştigător
| Emaaa5728 a răspuns:

Ar trebui sa faci masa musculara dupa parerea mea. Bicicleta stationara si banda de alergat ajuta si ele foarte mult! Trebuie sa iti controlezi alimentatia si sa bei multa apa zilnic, in jur de 2 l, si. sa tragi de fiare la salalaughing. Sa mergi de cel putin 3 ori pe saptamana si sa stai cel putin o ora, acolo o sa gasesti un instructor de fitnes care iti va spune concret ce exercitii sa faci, dar nu uita de bicicleta si banda! Baftaaaa:*

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru Emaaa5728):

Daca face mai mult de 1 ora ar interveni supra-antrenamentul, deci 1 ora este destul! Apa ar trebui sa bea 3-4 L mai ales ca este vara.
Dar acum ar fi cel mai bine sa slabesti pentru ca la toamna sa incepi cu masa pana vara cealalalta, de definit nu cred ca ai ce.

| Emaaa5728 a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Nu cred ca ar trebui sa slabasca, dupa inaltimea care o are nu consider ca ar trebui sa slabeasca, el stie...

11 răspunsuri:
| Danielgrad a răspuns:

Decat sa dai banii pe sala mai bine te apuci sa faci niste abdomene ( cu genunchii indoiti si cu capul sa ajungi la genunchi, iar dupa ce faci vreo o luna, o luna jumate de abdomene de acest gen pe care trebuie sa le faci progresiv faci abdomene cu genunchii intinsi, dar nu te ridici cu partea superioara a corpului numai aproximativ 15 centimetri de la sol, astea sunt mai dureroase, dar merita), iar pentru piept trebuie sa faci flotari cu mainile departate una de cealalta de aprox 60-70 cm( asta sa faci cam vreo 3 zile, dar sa nu te fortezi), dupa care tot apropii mainile aproximativ 5-10 cm si cand ajungi sa faci flotari cu mainile la o distanta de 1 cm una de cealalta, trebuie sa faci flotari in pumni ( mai multe zile la rand ), si dupa, incearca doar in degete ( podul palmei sa fie ridicat de la sol). BAFTA!

| Wehes a răspuns (pentru Danielgrad):

Fa tu flotari si abdomene toata viata si lasa-i pe cei care vor sa aiba rezultate in pace.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Danielgrad):

Exact, daca tu vrei sa te antrenezi ca un COPIL MIC si sa ramai un firav, bravo.

RAMAI TU FIRAV, si lasa-i pe ceielalti care chiar vor rezultate, sa faca sala, sa manance proteine, etc.

P.S. : tu lucrezi doar 3 grupe ( piept, triceps si abdomen ), corpul uman are multe alte grupe.

Copii mici si firavi, fac ei muschi cu flotari si abdomene. PENIBIL rolling on the floor

| Sufleztel explică (pentru Wehes):

Deci, masa musculara zici si tu?

| Wehes a răspuns (pentru Sufleztel):

Hm, pentru mine abdomenul nu e chiar o grupa principala. Mai bine cu putin strat adipos si brate mari, piept masiv etc decat cu six-pack si firav ca ila cu flotarile laughing
Parerea mea e ca la 1.70 ai o greutate potrivita pentru inaltimea ta.
Daca as fii in locul tau as alege masa musculara. Tu decizi. bafta!

| Danielgrad a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine ca esti tu destept... daca ai sti ce fac proteinele cu corpul tau sigur nu ai mai lua. Citeste niste stiri sa vezi cati oameni au facut stop cardiac doar din proteine! si in plus eu ma duc la sala pe gratis pentru ca am pile... eu i-am dat un exemplu ce sa faca daca nu vrea sa dea banii pe sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru Danielgrad):

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume

proteine = MANCARE

Tu MANANCI => iei proteine ZILNIC ( uita-te pe o cutie de lapte, sa vezi ca are proteine, uita-te ce contine carnea, sa vezi ca are MULTE proteine, etc. )

Citesc stiri de peste 10 ANI de zile copil mic si tot consum carne si oua si branza.

Tu chiar nu mananci deloc carne, oua, branza, lapte? (ca aia inseamna proteine)

Si arata-mi te rog si mie o stire de cineva care a facut stop cardian din proteine.

ARATA-MI O STIRE.

EU iti arat contrariul ( scris de MEDICI SPECIALISTI ) :

http://www.doctor.info.ro/proteine.html

| Danielgrad a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai zi si tu naibii asa... am crezut ca te referi la creatine. laughing scuze!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Danielgrad):

Vrei sa spui "Creatina" ( in romana, "Creatine" e in engleza ).

Aia este un aminoacid, care se gaseste in carne ( in special in carnea rosie -> vita spre ex. ), in peste, etc.

Iar ca supliment, este sub forma de praf.

suplimente = mancare concentrata, exista suplimente cu proteine, creatina, vitamine & minerale, calciu ( de care ai luat probabil cand erai mic ) si multe altele.

Din ce mi-ai spus tu cu inima, te refereai la steroizi ( anabolizante ), care sunt cu totul alta mancare de peste.