| AnonimFaraPereche a întrebat:

Care aveti STEPPER, si ati lucrat pe el timp indelungat? Vreau sa stiu cum iti lucreaza corpul, pentru ca sunt fată si nu vreau sa am picioare musculoase precum un băiat.

7 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Mi-ai zis o data ca esti fata, apoi la o intrebare cand m-am adresat tie ca fata ai zis ca esti baiat. Acum ca fata. CE NAIBA?

| AnonimFaraPereche explică (pentru Superior):

laughing) Sunt fată, nu stiu ce o-i fi zis de ai inteles altfel.

| AnastasiaK a răspuns:

Buna! Presupun ca nu te deranjeaza daca lamurim mai intai niste chestii care, de altfel, iti vor raspunde si la intrebare.
1. Tie, ca fata, iti este aproape imposibil sa ai picioare musculoase precum ale unui barbat. In primul rand, organismul tau nu produce o cantitate considerabila de testosteron (hormon responsabil cu cresterea masei musculare). In al doilea rand, pentru a avea o musculatura voluminoasa, chiar si ca barbat ai nevoie de foarte mult antrenament si o alimentatie care asigura o cantitate mare de calorii. Poti intreba orice bodybuilder cata munca se ascunde in spatele acelui corp. Sa nu mai zic ca majoritatea ia si suplimente. In concluzie, tu nici daca vei merge la sala si vei ridica greutati mari nu vei avea un corp "masculin", asa ca un amarat de stepper nu ar trebui sa-ti creeze griji.
2. Nu exista ardere localizata. Am vazut ca ai precizat ca iti doresti ardere de grasimi in zona picioarelor. Indiferent de ce zona vei lucra, arderile se vor face in tot corpul. Daca vei slabi mai mult intr-o zona decat in alta este determinat strict de genetica, adica de organismul tau. Unii slabesc mai usor in zona picioarelor, altii in zona abdomenului si tot asa. Insa, cum nu tu decizi unde te ingrasi atunci cand te ingrasi, nu poti decide nici unde slabesti. Doar musculatura se dezvolta localizat. Adica, intr-adevar, daca antrenezi muschii picioarelor, aceia se vor dezvolta, dar nu vei slabi numai acolo.
3. Stepperul nu iti lucreaza exclusiv picioarele, dar presupun ca nu te deranjeaza ca vor fi puse in miscare mai multe grupe de muschi asa ca nu voi sta sa detaliez si acest punct.
Cam atat am avut de zis. O seara frumoasa!

| AnonimFaraPereche explică (pentru AnastasiaK):

Multumesc mult! Ideea e ca nu voiam sa slabesc peste tot, nu-s grasa, nu am burta, insa voiam picioarele mai tonifiate, nici foarte slabe. Si nu voiam daca slabesc sa m-i se micsoreze si sânii de exemplu, de aceea zic ca nu vreau sa slabesc peste tot... Cum as putea sa mentin aceeasi marime si forma la sâni daca slabesc?

| AnastasiaK a răspuns (pentru AnonimFaraPereche):

Dupa cum am spus deja, nu exista slabire localizata. Daca vei slabi mai mult la picioare si putin spre deloc la sani tine de norocul tau "genetic". Daca vrei, poti antrena muschii din zona pieptului. In ciuda miturilor existente, un antrenament al pieptului nu-ti va mari sau ridica sanii(sanii nu contin tesut muscular), insa va oferi o mica iluzie de ridicare/marire care ar putea compensa scaderea tesutului adipos. Pentru asta orice exercitiu care antreneaza pectoralii este binevenit(inclusiv flotarile). Gasesti multe pe internet si le poti executa fara sa-ti mai fie teama ca vei avea un corp masculin(ti-am explicat deja in raspunsul anterior partea asta). O zi frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am stepper, dar am o prietena care are.Nu-ti fa griji, nu ai sa ai pucioare musculoase "precum un baiat"O sa-ti tonifiezi muschii

| AnonimFaraPereche explică (pentru anonim_4396):

Eu am stepper, dar nu am lucrat prea mult si mereu pe el. Pai asta vreau tonifiere si poate ardere de grasimi in zona picioarelor, dar voiam pareri de la cei care au stepper si au lucrat mult pe el.