| MrFunky2 a întrebat:

Care e diferenta dintre judo si taicuando? Care e mai popular si care sunt diferentele?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=8pBOS8U9Fq8
La taekwondo nu faci mare lucru, pe cand un judocan rupe tot.
Mai degraba aleg Karate combinat cu lupte la sol decat taekwondo.

| wildthing a răspuns:

Judo provine din Japonia si a fost creat de catre un om numit Jigoro Kano. Este derivat din jiu-jitsu prin eliminarea precedeelor care implica lovituri si pastrarea aruncarilor, strangularilor si luxarilor de articulatii. Taekwondo este o arta martiala Koreana, este total diferit de judo si este bazat pe procedee ce implica lovituri multe de picior (dar nu numai)...de obicei foarte spectaculoase.

| GeorgeBerbec a răspuns:

Judo e un sport mai non violent. Fara lovituri doar blocari ale adversarilor. Auto aparare in mare parte.