| alexinioh a întrebat:

Ce este strongman-ul? Este adevarat ca strongman-ul are voie sa foloseasca carlig la indreptari si powerlifterul nu?
Si care este diferenta dintre powerlifter si strongman.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Powerlifteri se concentreazã doar pe 3 miscari impins, indreptari si genuflexiuni
Strongmanii au o variatie mai multe de miscari si depinde de concurs se aleg, ei se concentreaza mai mult pe impins deasupra capului dar si indreptari si genuflexiuni, dar iti trebuie si forta mai mare in antebrate, abdomen, spate, umeri etc
Este un sport mult mai complex

Da strongmanii au voie sa foloseasca chingi, este mult mai bine asa deoarece de obicei poti face cu greutati mai mari, dupa 260kg-300kg iti trebuie neaparat chingi.
Stiu eu ca de exemplu la indreptari partiale, iti trebuie chingi. La indreptarile de jos nu sunt probleme daca ai creta, dar la rack pulls, ramaturi, power shrugs ai nevoie de ele

1 răspuns: