| Cosmin86 a răspuns:

Uita-te la continutul nutritiv... sa vezi ca GFX 8 are 40% zahar, iar ON are sub 5% zahar... deci oare ce sa alegi?

MEREU te uiti la continutul nutritiv al unui supliment, sa vezi cat zahar are, sa vezi daca are aspartam, cum este raportul proteine-carbo, procentul, etc.

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Ok mersi, dar chestia e ca am un prieten de a luat gfx pro si se vedea, dar cu ce ma afecteaza ca are 40% zahar?

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Dai banii degeaba, e mai ieftin zaharul in carrefour.

Se vedea ca avea o alimentatie buna, poti doar din alimentatie sa pui muschi seriosi.

Oricum suplimentele conteaza maxim 10%... multi incepatori pun accent pe ceva ce conteaza 10% si ignora ceva ce conteaza 90%. De-aia vezi atatea esecuri in sali si replici de genul "daca nu bag ceva, nu cresc".

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Nu am timp sa stau numai la masa si nici apetit sa pot baga in mine mai mult de 2000 de calorii trasi de par. Pana la 2500 chiar peste ma ia naiba, mai sunt si ectomorf, de aia am nevoie de putin ajutor sad

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Atunci iei seriouss mass. Daca ti se pare scump, ia GFX-ul ala... tot e mai bine decat nimic, mai ales ca nu mananci bine.

Ce mananci intr-o zi cu antrenament? Ar trebui sa ai macar 4 mese: micul dejun, masa pre-antrenament, masa post-antrenament, cina.

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Pierd mult pana la ora 12 ca plec de dimineata si n am timp sa mi gatesc si mananc de la un fastfood o felie 2 de pizza ( nu stiu cate cal au), la pranz ajung la cantina si bag o ciorba de perisoare, cotlet de porc/ snitel cu cascaval pane/piept de pui la gratar/ ostropel si piure/pilaf cu ciuperci/legume si pentru seara spaghete de orice tip cu ostropel de pui/snitel/cascaval pane si cotlet/piept de pui la gratar. Depinde ce are in meniu la cantina in ziua respectiva. Din ce am calculat cu un prieten ar fi undeva sub 1800 de cal pe zi. Poate am gresit noi, dar sub 2000 sunt sigur

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Deci 2 mese pe zi (cele 2 felii de pizza sunt zero din punct de vedere nutritional). De ce nu bagi cateva oua dimineata? Ouale au vitamine, proteine, enzime, etc. Sunt un super-aliment.

Fructe? Peste? Grasimi sanatoase (migdale, nuci, caju, somon, ulei de masline)?

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

La cantina au file de cod ( il face lunea si tine pana vinerea if you know what i mean.) Fructe ocazional si oua nu prea imi plac fierte asa tare si omleta n am timp sa gatesc zilnic. Insa am gasit pe yt un tip care si a facut gainner natural de 2 k calorii. Cred ca mi cumpar blender si mi fac dala. Gainner ul supliment cica nu ar face bine la mai multe organe plus riscul de cancer

| Cosmin86 a răspuns (pentru alex495):

Clar nu iei file din ala care tine o saptamana laughing
Si gainer-ul supliment e ok, daca iei de la o firma avizata FDA, spre ex. asta inseamna ca aspartamul (care se gaseste in cola, fanta, etc.) e interzis si multe alte substante.

Daca te uiti la suplimentele romanesti, gen redis, o sa vezi ca sunt pline de aspartam.

Tu acasa chiar nu gatesti deloc? Nici macar seara nu arunci 2 cotlete pe gratar si niste orez la fiert? Poti lua orez prefiert (eu asa iau) de care vrei (brun, rosu, 3 culori, negru, integral, etc.) il pui cu pliculetul in apa 10 min la fiert si aia e, ready to eat!

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Orez gol nu prea imi place. Si legat de gainner ul ala facut in casa merita sa sparg banii pe un blender sa l pot face? Cu ingredientele ies mai scump putin pe luna decat cu un gainner clasic, dar e natural

| Cosmin86 a răspuns:

Pai da link, sa vad si eu ce gainer e happy

| Cosmin86 a răspuns:

Stai ca s-a pus ca si comentariu general. Ai primit notificarea?

| alex495 explică (pentru Cosmin86):

Https://www.youtube.com/watch?v=Ia7fJGZFJJA si zi mi te rog un gainer bun care nu contine aspartam dala si cu zahar putin, sa fie calitativ dar nu cel mai scump :D

| alex495 explică (pentru alex495):

Https://www.geniusnutrition.ro/......g-121.html l am gasit pe asta, are putin zahar, dar nu stiu daca toate ingredientele din el sunt ok