| Mbambane a întrebat:

Ce parere aveti de meniul asta? e bun pentru cresterea in masa?

masa 1(7:00):lapte cu cereale si/sau paine cu unt/cascaval/sunca
masa 2sad11-12):1/2 sendvisuri /un mar/covrigei/grisine
masa 3sad15-16):supa crema sau ciorbe de legume/vacuta/peste etc; piept de pui/vita/peste cu garnitura legume orez si salata; desert :biscuiti simpli/2-3 patratele de ciocolata
masa 4sad17:30-18):nuci/alune/fistic/caju sau fructe(ex:1 portocala si 1 banana sau mere/pere/struguri depinde de sezon)
masa 5(19-19:30):paste/peste cu cartofi la cuptor(asta cand apuca mama sa gateasca) daca nu: preparate gen mezeluri,cascaval,telemea; rosii, castraveti(eventual facuta o salata)
Astept sfaturi big grin

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca proteinele sunt hrana muschilor fara ele nu poti avea muschi, carbohidratii sunt energie care iti foloseste cand faci sport, daca ai o dieta mare in proteine scazuta in carbohidrati slabesti, cresti in masa musculara, tonifici corpul
ai prea multe mase pui stomacul mult la munca asta nu-i treaba

prima masa de ce nu oua?
a doua masa merele se manca dimineata atunci ai nevoie de energie mai mult, depinde cand faci sportul
masa 3 prea multi carbohidtrati nu-i bine
masa 4 repet fructele le manci dimineata
masa 5 nu e bine sa-ti chinui organismul inainte de somn si iar carbohitrati

eu recomand asa dimineata manci un mar e destul
faci antrenamentul
apoi oua, peste, carne de porc, pui ce o fi
seara manci ceva usor un pahar de lapte ceva de genu

| helper333 a răspuns:

Salut,

Ai cam putina proteina in dieta...
Daca faci antrenament este important sa incluzi carbohidrati pentru aportul de energie, dar pentru masa ai nevoie de multa proteina.

Apreciez ca incerci sa cresti natural.

Iata recomandarile mele:

Lapte degresat: nu te ajuta la nimic grasimea si toata proteina se afla in zer.
Albusuri de ou: din nou galbenusul nu te ajuta la nimic si in cantitati mari este toxic. Eu la o greutate de 93Kg mananc 6 albusuri de ou de tara pe zi, de obicei intr-o omleta cu salsa de casa.
Carnea este destul de ineficienta in aportul de proteina. Iti recomand sa o scoti din dieta pe cat posibil si sa incerci sa iei proteina de origine vegetala: fasole, mazare, linte (fara soya ca nu poti fi sigur niciodata ce mananci).

Cu carnea iti recomand asa: evita carnea prajita, evita mezelurile procesate, mananca numai mezeluri crud-uscate daca vrei neaparat mezeluri. Nu mai consuma carne produsa industrial (din supermarket), cauta undeva la tara o gaina sanatoasa, un curcan, o rata, porc/vita (din surse sigure, verificate veterinar), peste de rasa mica (cel mare poate contine metale grele), din nou cauta peste romanesc care sa nu provina din ferme.

Principala problema cu carnea, este ca cea produsa industrial provine de la animale hranite cu cereale si indopate cu antibiotice. Aceste animale (mai ales pestele de ferma) dezvolta in organism acizi grasi omega 9 in loc de omega 3 si 6. Parca astea erau cifrele, nu imi mai aduc bine aminte. Ideea simpla este ca animalele care mananca mancare de calitate dau si carne de calitate.

In rest continua cu semintele si include in alimentatie niste fructe bogate in antioxidanti: cirese, visine, capsuni, struguri.

Iti sugerez sa-l urmaresti pe tipul acesta:
http://scoobysworkshop.com/

evita partile cu suplimentele, e frumos si mult mai satisfacator sa cresti natural.

De asemenea sfatul meu este sa nu cresti prea mult... fetele nu prea mai apreciaza baietii cu muschii mari;)

Spre exemplu eu la 1.93 si 93Kg incerc sa mai dau jos vreo 3-6Kg. Sunt putin cam mare :)

| Cosmin86 a răspuns (pentru helper333):

"Albusuri de ou: din nou galbenusul nu te ajuta la nimic si in cantitati mari este toxic"

galbenusul are peste 50 % din proteina din ou + vitamine, minerale, fier, zinc.

Asa e, nu e ajuta cu nimic, e doar un aliment minune si tu il arunci.

"evita partile cu suplimentele, e frumos si mult mai satisfacator sa cresti natural.", suplimente = natural

Tu ai citit vreo carte in viata ta? sau te apuci sa dai sfaturi din povestile fratilor Grimm?

| florynmondialul a răspuns (pentru Cosmin86):

Hahahahha vai cosmine! da de unde l-e scoti? hahhaha esti cel mai adevarat cu coment-urile astea:"Tu ai citit vreo carte in viata ta? sau te apuci sa dai sfaturi din povestile fratilor Grimm?"

| Cosmin86 a răspuns (pentru florynmondialul):

laughing)

| Tabuncic_Marina_1987 a răspuns:

Încearcă banana simplă asa cum e ea " Două banane mâncate furnizează ajutorul caloric unei energi suficiente pentru a te antrena 90 de minute. "….sau în amestec cu orice alt fruct. Probabil sunt puțini cei care cunosc proprietațile benefice ale acestui fruct. Citește aici http://dubi.ro/......elasi-mod/