| vaictar17 a întrebat:

Ce sport de contact recomandati special pentru a invata sa ma bat, nu neaparat pentru performanta?

Un prieten care stie destul de bine sa se bata ma cheama la karate, altul ma cheama la kickboxing si zice ca a invatat mai mult intr-un an de kick decat in 7 de karate.

Boxul imi place, dar pentru mine e cam turn off ca nu implica si lovituri cu picioarele.

Sunt indecis intre box, kickboxing, muay thai, karate (kyokushin) sau mma. Sfaturi, pareri?

A, da, si sunt din Cluj, daca aveti sugestii pentru sali/dojo-uri.

11 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

MMA e clar cea mai buna optiune, pentru ca le include pe toate. Stiu de cel putin doua sali de MMA in Cluj, una care se numeste "Transilvania" si e undeva pe langa parcul sportiv, si Beyond Martial Arts, in spate la Platinia.

In lista mentionata de tine, paradoxal, nu e si Jiu Jitsu, care probabil e a doua cea mai buna optiune. Uita-te putin ce implica si vezi, poate esti interesat.

Din restul, diferenta e cam ce anume e permis in fiecare. Muay Thai e cel mai inclusiv, apoi Kickbox (pentru ca nu permite clinch si coate), apoi Box (pentru ca nu permite lovituri cu picioarele) si as pune Karate la urma de tot, pentru ca e mai mult un sport decat o arta martiala propriu zisa.

| vaictar17 explică (pentru mODIN):

Stiu ce implica jiu jitsu, dar nu ma atrage. Am facut jumate de an judo care e destul de asemanator si nu imi placea sa ma tavalesc pe jos incontinuu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MMA,kickboxing,sau muay thai.La box e naspa, fara lovituri cu picioarele nu e fain. Karatele e un **** de dans, nimic mai mult, e doar coregrafie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Karate traditional e folosit inclusiv in armata, dansul e doar in capul tau de pampalau.

Tu probabil te referi la aia care fac doar kata, fara kumite (sparring, lupta), aia fac pentru miscare doar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da frate,e doar in capul meu si cand ma duc sa vizionez competitile de karate pot observa mereu cat de periculos este acest sport,daca tu faci karate inteleg de ce esti nervos, dar karatele e vai si amar de capul lui.Ce ai vazut tu ca se foloseste in armata numai karate nu e, e doar o combinatie intre arte martiale si mma, adica se permite orice lovitura, da tu esti cam pampalau.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai la competitii e altceva, alea au reguli prea restrictive.
Karate adevarat NU e un sport, sportul doar l-a stricat.

Si au fost destui care vin din karate si au dominat MMA-ul si Kickboxing-ul, spre exemplu ai auzit de Andy Hug?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu am auzit, pe mine nu ma intereseaza nimic legat de karate, judo sau altceva, doar MMA, kickbox si muay thai.

| Mindfulness a răspuns:

Taekwondo poți fac.

| Lubeniță38900 a răspuns:

Pentru a învăța să te bați cel mai bun sport este boxul. Bine acum sa nu aplici pe strada, sa fi smardoi cu lumea, sa te iei de lume că știi tu box.Dar boxul pentru autoapărare a fost pe locul 1 cel mai bun. Pentru că pe strada nu ai voie sa ajungi la sol si sunt doar pumni rar și picioare

| SpadasinulNegru a răspuns:

De ce nu incerci sa le inveti pe toate?

| vaictar17 explică:

L@ba merge facuta si in nasu tau de fraier?