| lucian1231 a întrebat:

Cei care se uita la tenis vreau sa imi raspundeti la o intrebare: De exemplu daca un jucator ajunge intr-o finala la un turneu, in anul urmator ajunge in semifinale. Pierde puncte? dar daca ajunge tot in finala ce se intampla? pierde, castiga? Asta nu inteleg. Va rog sa ma ajutati sa inteleg

2 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Daca anul trecut in saptamana asta sa zicem ca a castigat un turneu a luat, sa zicem 500 puncte. Daca anul asta in saptamana asta joaca acelasi turneu, sau altul si castiga 200 de puncte, va pierde in clasament diferenta de 300 de puncte.
Daca nu joaca deloc saptamana asta, evident pierde cele 500 puncte castigate acum 53 de saptamani.Clasamentul actualizat se face in fiecare zi de luni, in functie de punctele acumulate/pierdute in saptamana precedenta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde de metoda de calcul a coeficientului, metoda care poate sa difere de la competitie la competitie.
La fotbal de exemplu se iau ultimii 5 ani si se face media aritmetica a punctelor obtinute. Sa zicem ca echipa FC Dor de munte SRL activeaza in competitia X din anul 2009. In primul an a obtinut 300 puncte, in 2010 a reusit 250, in 2011 a reusti 400, in 2012 a scos 200 iar in 2013 a obtinut 290. Coeficientul echipei la ora actuala este de 288 puncte.
La anul, vor disparea cele 300 de puncte obtinute in 2009 si se vor adauga punctele obtinute in 2014 iar media va fi una noua.