| Merkador a întrebat:

Cum aș putea să cresc masa musculară, de acasă fără echipament?

Nu sunt nici gras, nici slab, potrivit pentru înălțimea mea, dar aș vrea să cresc masa musculară acasă. Recomandați ceva aplicații, sau de unde aș putea să mă inspir la exerciții?

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Foarte SIMPLU: NU POTI!
Doar copiii pampalai si firavi vor "muschi acasa".

Pentru muschi ai nevoie sa maresti mereu greutatea folosita (NU numarul de repetari), sa antrenezi din mai multe unghiuri, sa folosesti diferite tehnici, etc.

| gabicoo a răspuns:

Mergi la cosit sau la tăiat lemne. Ajuți astfel la creșterea economică a României.

| Merkador explică (pentru gabicoo):

Haha ce amuzant, nu-ți fur meseria

| gabicoo a răspuns (pentru Merkador):

Eu îți propusesem cele două activități ca acțiuni de voluntariat. Prima - să mergi la cosit la munte și să ajuți astfel agricultura românească. A doua - să spargi lemne pentru la iarnă și să ajuți astfel câteva familii de bătrâni cu pensii mici.
Dar tu nu și nu. Egoist.

| TimberWolf a răspuns (pentru Merkador):

Vezi ca spartul lemnelor este un exercitiu compus care implica mai multe grupe musculare si te ajuta si sa cresti in forta.winking

| TimberWolf a răspuns:

Cosmin86 e un frustrat ca multi altii care se crede superior si mafeot, nu asculta la el.
Poti face muschi si forta acasa dar iti trebuie un plan de exercitii care sa includa toate exercitiile de baza si anume: tractiuni, flotari, genuflexiuni, ridicari pe varfuri, abdomene.

| Merkador explică (pentru TimberWolf):

Mersi mult, voi cauta ceva aplicați să-mi fac un plan bine stabilit

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Cauta exercitii pe Youtube, gasesti o gramada, si aplicatii pe Magazin Play sau AppStore.
Am auzit ca si creatina ajuta, dar daca zici ca nu vrei sa dai banii...

| Lubeniță38900 a răspuns:

Vad că nu prea te-a ajutat nimeni de aici. Cu siguranță poți să crești in masa musculară. Îți trebuie 2 gantere, dar nu ușoare dar nici sa nu le poți ridica, potrivite, acum nu știu cât poți să ridici tu. și cu ele poți face brațe, triceps, piept. Deja 3 grupe, poți face flotări 4 serii pentru umeri,piept,spate, abdomene pentru abdomen, foarte, foarte multe exerciții poți face acasă și să crești. Poți căuta pe YouTube sunt multi sportivi care se antrenează acasă doar cu gantere și îți arată exerciții pentru biceps, triceps, piept. Multă bafta, funda?

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Sunt ft multe aplicatii gratuite de exercitii in AppleStore sau GooglePlay, dar ca sa cresti in masa musculara trebuie sa folosesti greutati. Atunci cand iti folosesti doar greutatea corpului, mai mult te tonifici / definesti - si as zice ca asta este cel mai sanatos stil.
Cauta pe google Play: gym, antrenamente acasa etc

| Merkador explică (pentru medicveterinarbucuresti):

Mulțumesc, cred că asta îmi doresc înainte, iar mai apoi cu greutăți la sală