| AlinNnw0w a întrebat:

Cum cresc in înălțime la 17 ani? Exista niste vitamine? Cei care au luat si i-au ajutat sa îmi zica

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei crești in sus. Conform geneticii tale. Nu exista vitamine pentru asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Vitaminele nu te cresc si nu ingrasa, doar intaresc sistemul imunitar!

Doar drana ta mancata zilnic, bogata in zeci de vitamine si minerale deci foarte bogata in legume, fructe si proteine), pot ajuta si stimula hormonii de crestere.

Sa nu uitam ca si mostenirea egnetica joaca un rol foarte important in cresterea in inaltime a copilui, depinzand strict de cat de inalti sunt parintii biologici, pe care copilul ii mosteneste genetic.

| mODIN a răspuns:

Inaltimea e determinata 100% genetic

| Torrpi a răspuns:

Nu vitaminele te lungesc ci sportul.

| AlinNnw0w explică (pentru Torrpi):

M-ar ajuta sala de fitness?

| Torrpi a răspuns (pentru AlinNnw0w):

Nu.

| CalinaXandra a răspuns:

Nu exista vitamine pentru a creste în înălțime și nici pentru a lua în greutate. Poți încerca să practici un sport si sa te ții de el, te tonifiezi și cu anii, eventual mai câștigi 1cm sau 2 în plus.

| LegiuitorulInfractorul a răspuns:

Ajuta calciu si vitamina D pentru oase, si colagen pentru cartilaje. Nu o sa cresti de la ele dar te ajuta in procesul de alungire. Poti sa stai atarnat si sa joci mult basket... te va inalta un pic in timp. Exista exercitii fizice de inaltare, poti sa cauti pe internet. Succes!