| DaciaRomania a întrebat:

Cum pot juca fotbaliștii un meci, la noi in România mă refer, pe 38-39 grade? E ok pentru sănătate!?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este tocmai in regula, nu este bine pentru sanatate.
Cred ca toate meciurile ar trebui sa inceapa dupa orele 20.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu greu, cum altfel sa joace.

| VoidEternal a răspuns:

Sportul de performanță nu are nicio legătură cu sănătatea.

| LisaJulie a răspuns:

Demult se juca football la temperaturi extreme! Oare cei din Africa obișnuiți cu asemenea temperaturi ce fac

| DaciaRomania explică (pentru LisaJulie):

Pai aia sunt obișnuiți, exact aia e diferența

| LisaJulie a răspuns (pentru DaciaRomania):

Ne obișnuim și noi cu temperaturi mai ridicate! Nu e chiar asa de rau

| Cipi1212 a răspuns:

Nu este ok dar sunt jucători profesioniști. Trebuie să îndure căldura.

| UnchiulRamiz a răspuns:

Cand castigi 100 k pe an sau mai mult joci ca e caldura sau zapada. Stiu, e canicula dar ce sa facem? Nu au nocturna toate stadioanele. Eu cred ca ma ia benga sa stau in soare 90 minute pe 34-36 grade la umbra... probabil te referi la meciurile din liga2 in special?

| ninuku a răspuns:

Sportivi daca au o pregatire fizica buna au ritmul cardiac foarte scazut, aproximativ 40 btm si rezista mai mult la efortul fizic si daca te uiti la meciuri au o pauza de hidratare la jumatea reprizei si daca este foarte cald aproape de 40 grade au chiar 2 pauze de hidratare pe repriza.

| milliongirl a răspuns:

Chiar acum cateva ore a aparut asta :
s-au ocupat decat de fani, meciurile se vor juca se pare :)
https://www.flashscore.ro/....../EqeOmcL7/