| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa alerg cat mai repede si mai mult in acelasi timp.eu sunt cam gras si vreau sa slabesc si sa fac muschi dar deocamdata abia alerg 500m foarte incet si repede 50m maxim

Răspuns Câştigător
| Speolog a răspuns:

Pentru a alerga repede trebuie sa iti dezvolti in primul rand musculatura picioarelor. Pentru a alerga mult ai nevoie pe langa o musculatura corespunzatoare si de rezistenta.
Rezistenta se dobandeste in timp si cu perseverenta.
Trebuie sa incepi cu ture mai scurte, sa zicem o tura de teren de fotbal sau o tura in jurul blocului/cartierului. Daca ti se pare prea putin fa 2 sau 3. Exerseaza cu aceeasi lungime pana cand simti ca iti este tot mai usor sa alergi traseul. Pe masura ce simti ca iti este tot mai simplu poti sa cresti distanta.
Pentru viteza poti sa faci ture de sprinturi pe distante scurte: 40-50 metri. Si aici pe masura ce faci tot mai multe ture de sprinturi si mai repede, poti sa cresti distanta.
Succes!

4 răspunsuri:
| Sherby a răspuns:

Exerseaza...faci cate un maraton de 2-3 ture de teren (fotbal) si sa vezi ca in cateva luni faci si muschi si iti maresti si rezistenta. Eventual te duci la atletism...

| puncte a răspuns:

Ba iti trebuie rezistenta
alearga incet si mult si cu timpul o sa poti sa fugi

| AntOniu99 a răspuns:

Uite... fugi azi 500m maine 600m pana ajungi la 1 km fa asta timp de 1 luna si ai sa slabesti

| hummer24 a răspuns:

Nu poti din prima, asa ca ia-o usor, luna asta alergi 600 m, luna cealalta daca poti, mai adaugi inca 100 si tot asa, insa daca nu poti, e ok nu te forta prea tare, important e sa perseverezi