| adela2012 a întrebat:

De ce este necesara incalzirea inainte de un antrenament? Ai sanse sa slabesti mai mult? Faci antrenamentul mult mai usor?

19 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Daca nu esti incalzit inainte de inceperea antrenamentului risti sa te accidentezi destul de grav. intinderi, rupturi musculare... crede-ma ca nu sunt deloc placute si mai ales necesita o perioada lunga de refacere.

| CoquineNoire a răspuns:

Eu cunosc pe cineva care nu a facut incalzirea inainte sa faca roata si a ramas intepenit, asa, cu picioarele in sus, stand in maini.

| M25M a răspuns:

Scade riscul intinderilor(un exemplu), e necesara incalzirea inainte de antrenament pentru obisnuirea muschilor, articulatiilor si a tendoanelor nu pentru a slabi ci pentru usurarea exercitiilor ulterioare.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Incalzirea inainte de antrenament este pentru a iti obisnuii muschii ca vor face efort daca nu te incalzesti vei obosi mai repede si la sfarsitul antrenamentului sau dupa o zi vei face febra musculara... ceea ce e cam nasol

| heartslow a răspuns:

Te incalzesti ca sa nu te accidentezi in timpul antrenamentului propriu zis, si sa nu ai probleme.

| BellaVampire a răspuns:

Buna!
Daca nu te incalzesti inainte de antrenament, adica sa o iei cu inceputul, iti poti rupe muschii fiind fortati prea tare. Incalzirea te ajuta, deoarece muschii devin mai elastici!
Nu cred ca arzi calorii daca te incalzesti mai mult. happy

| Lhurricane a răspuns:

Incalzirea dupa denumire te ajuta sa fi pregatita pentru orice exercitiu/ aparat folosesti/faci in timpul antrenamentului, fara incalzire risti sa iti rupi ceva, sa faci vreo intindere, etc.

| patriciatimeea a răspuns:

Obisnuiesti oasele cu efortul pe care urmeaza sa il depui. Nu poti dintr-o data sa alergi sprint fara incalzire, asa cum nu ai cum sa rezolvi o problema grea la mate fara sa faci inainte niste exercitii mai usoare pe aceeasi tema, ca sa te obisnuiesti.
In concluzie, nu ajuta la slabit, ci ajuta la sanatate, ferindu-te de fracturi si luxatii ...si probabil si infarct.
Si da...antrenamentul o sa ti se para mai usor cu putina incalzire inaintewinking

| JohnnyBi a răspuns (pentru patriciatimeea):

Obisnuiesti oasele? oasele? ce draci obisnuiesti tu la OASE? cand problema tine NUMAI de ligamente, tendoane si muschi, problema in general definita prin accidente (intinderi, rupturi de ligamente), dar oasele nu au treaba cu incalzirea, poate doar cea atmosferica pentru reumatism

| patriciatimeea a răspuns (pentru JohnnyBi):

*oasele si muschii.
Si oasele trebuie acomodate cu efortul, nu numai muschii. Fac parte din aparatul locomotorwinking

| JohnnyBi a răspuns (pentru patriciatimeea):

Vreau sa vad si eu cine s-a accidentat vreodata la oase din cauza incalzirii.

| patriciatimeea a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nimeni nu e prost sa nu faca incalzirea inainte de a ridica 200 kg...

| JohnnyBi a răspuns (pentru patriciatimeea):

Irelevant, nu ai raspuns la intrebare. da-mi 1 exemplu de accident la OASE din cauza incalzirii necorespunzatoare. pana nu imi dai, incalzirea ta la oase este pe langa, cam la fel de mult cum esti tu cu anatomia, daca imi dai exemplu, sunt eu pe langa anatomie.

| JohnnyBi a răspuns (pentru patriciatimeea):

Te referi la partea din articol cu femeile, lipsa de calciu si luxatiile?
ca din cate am citit eu, probleme la oase la nivelul miscarii acestora din locul lor natural, dar nici vorba de ciobiri sau oase sparte/rupte.
intr-o alta ordine de idei, eu la ski mi-am spart meniscul interior, deci am avut probleme la oase, dar la un accident, nu un exercitiu tipic, pe care il fac dupa incalzire, cu capul pe umeri

| andreeaAndreeaB a răspuns:

Pai incalzirea este foarte importanta daca nu vrei sa te trezesti cu o febra musculara sau mai rau sa te accidentezi la a mana sau pisior ca mine.

A si sa-ti raspund la intrebare ai sanse sa slabesti mai mult cu siguranta nu vei da tot surplusul adunat de Craciun dar orce miscare este bine venita vei arde cam 100 de calori

Faci antrenamentul mult mai usor?

Daca iti faci incalzirea ai muschiul mai ' intins " si mai pregatit pentru efort fizic.

| aiurEah a răspuns:

Daca nu faci incalzire risti sa faci intinderi. eu tot asa nu am facut odata incalzire si am inceput sa joc fotbal si am facut o intindere de nu am mai putut nici sa alerg.

| Catalin_Prodan_1996 a răspuns:

Incalzirea trebuie sa o faci prima data deoarece muschi tai nu sunt incalziti si nu se vor putea misca foarte bine, si risti sa faci intindere! Am simtit-o pe pielea mea!