| Cosmin18393 a întrebat:

E mai bine sa fac mai multe seturi de flotări, 5 sau 6 seturi, fixe (20 sau 25 de repetări) sau sa fac 3 seturi, la ultimele forțând până când pic? Pot face in jur de 40 de flotări. Mă interesează să-mi cresc masa musculară

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Studiile spun ca in cazul antrenamentelor cu greutati ( in cazul tau este vorba despre greutatea ta corporala ) stimulul hipertrofic este prezent cel mai mult in cazul : a ) la 1-2 repetari inainte de epuizare totala sau b ) la epuizare totala. Ambele variante sunt la fel de bune dar cea mai "corecta" ar fi (b), deoarece este greu sa aproximezi mereu cand sa te opresti inainte de 1-2 repetari. Pe baza a ceea ce ti am descris, ai primit raspunsul din punct de vedere logic. Iti recomand sa faci 3 seturi pana la epuizare cu cate flotari poti sa faci in acel set, DAR trebuie sa le faci controlat. Ce inseamna asta? Inseamna ca din punctul de jos te duci sus exploziv si cobori lent controlat, nu repetari grabite cum ii vezi pe toti facand cand incearca sa se dea mari. Daca ai alte intrebari, adreseaza le aici si iti voi raspunde. Spor

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pt masa musculara trebuie sa maresti mereu GREUTATEA, nu numarul de repetari (multe repetari = rezistenta).

"Pot face in jur de 40 de flotări" -> atunci flotarile sunt FIX ZERO pentru tine... leaga 50kg de tine si vezi cum e.

Cate fripturi mananci pe zi? Doar pampalaii mananca normal, fac niste amarate de flotari/genu si cred ca pun masa musculara.

| TimberWolf a răspuns:

Fa toate seturile pana la epuizare, in timp mai adaugi repetari sau/si seturi.
Sau daca nu fa 20-25-30-35-40-45, daca poti.

| TimberWolf a răspuns:

Depinde de tine, trebuie ajustat antrenamentul dupa cum esti tu, cum ai organismul.