| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca sala fara alimentatia corespunzatoare nu face nimic?
Eu fac de aproximativ 2 sapt, de 3 ori pe saptamana (luni, miercuri si vineri)
Treaba sta in felul urmator:
Ma scol dimineata zilnic la 06:20-06:30 (stau la tara si fac naveta) mananc un iaurt nutriday (400 gr.) apoi plec la scoala, ies in jurul orei 14:00 si ma duc la sala si stau aproximativ 2 ore. apoi cand ajung acasa mananc cam ceea ce este(am exclus prajelile si mancarurile grase), si cam odata la 2 zile sau poate odata pe zi mananc branza de vaci + smantana, carne nu pra mananc pentru ca nu imi place, mai mananc muschi cam atat... adica incerc sa-mi iau proteine din alimente, dar nu stiu daca fac bine, si ajung seara in jurul orei 7 acasa, precisez ca sunt baiat 16 ani 1:76 si 68-69 kg ce sfaturi imi dati? straight face
ce ar trebui sa mananc sau ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Tudorica_Felix_1997 a răspuns:

Pai daca nu iei suficiente proteine din mancare ai putea cumpara niste proteine praf de preferabil de la megaproteine
si inca un lucru:nu e bine sa stai 2 ore la sala, recomandat este maxim o ora dar poti sa mai depasesti cu vreo 10 min dar nu chiar 2 ore

| anonim_4396 explică (pentru Tudorica_Felix_1997):

Hm... poti fi mai explicit te rog... de ex cat costa. cand ar trebui sa le iau (zilnic, sau numai cand ma duc la sala) de unde le cumpar, daca ar putea sa ma afecteze cu ceva thinking

3 răspunsuri:
| Tudorica_Felix_1997 a răspuns:

Deci de aicihttp://www.megaproteine.ro/Proteine/
si unele chiar bune eu astea zic ca ar fihttp://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/ dar sunt si scumpe de...adica oricum ceva bun si ieftin nu prea gasesti
cum trebuie sa le iei scrie si pe ambalaj dar oricum cel ma bine e sa iei ori dupa antrenament(daca iei doar o data pe zi), ori dimineata inainte de masa si dupa antrenament(daca iei de 2 ori pe zi)
logic ar trebui sa iei in fiecare zi pentru ca muschii cresc cand se odihnesc deci si in zilele dupa sala
sa te afecteze? hmm pai nu sunt steroizi sau asa ceva, este proteina extrasa din zer si mai stiu eu ce, adica este mancare deshidratata cum ar veni
acum depinde daca esti tu alergic la lactate
si nu stiu sigur dar s-ar putea sa iti apara cosuri
eu cel putin mi-am luat din astea http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=66&cID=116&dID=0&bID=0 dar nu cred ca am fost asa de inspirat deoarece ma umplu de cosuri de la ele
data viitoare o sa incerc http://www.megaproteine.ro/......ss-Gainer/ dar mai intai o sa intreb daca si astea stimuleaza acneea

| Tudorica_Felix_1997 a răspuns:

Apropo eu nu mi-am luat din acelea pe care ti le-am recomandat pentru ca alea sunt proteine, alea de care am luat eu sunt gainere adica au mai multi carbohidrati si avand in vedere ca eu sunt mai slab ma ajuta mai mult