| Stas29 a întrebat:

Este normal ca la 14 ani sa fac 17 tracțiuni la bara cu greutatea de 69 kg, inălțimea 168?
Și cu un an de sală da doar ca de la 3 ani am început să fac flotări și abdomene acasa

Răspuns Câştigător
| GirthD a răspuns:

Este foarte normal. Este chiar foarte bine, nu te lua dupa gura lumii.

Vad aici prin comentarii. Eu m-am apucat la 13 ani de sala in vacanta de vara.

Tine-te de treaba

| Stas29 explică (pentru GirthD):

Multumesc

| GirthD a răspuns (pentru Stas29):

Cu placere. Acum nu te apuca sa faci indreptari si alte chestii, presa la picioare cu 100kg sau mai mult. Asta da, este un risc la varsta ta.

Dar cu greutatea corpului, tractiuni, flotari, genuflexiuni etc poti face toata ziua

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric NU!
Nu este normal, fiindca sala si lucrul cu greutatile nu sunt recomandate copiilor in crestere, deoarece inhiba hormonii de crestere!

sala si lucrul cu greutatile este rcomandata adultilor DUPA 20 de ani, cand cresterea s-aincheiat.

| Stas29 explică (pentru Violleta2022):

Nu este normal să fac 17 tracțiuni adică e mult sau puțin?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Stas29):

Iti recomand sa practici un sport: volei, baschet, tenis, inot, handbal, toate astea ajuta sa te devolti sanatos si armonios la varsta ta!

| GirthD a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum sa fie sala recomandata dupa 20 de ani? Tu crezi ca orice sportiv de performanta, culturist, halterofil orice implica ridicarea de greutati, s-au apucat la 20 de ani?

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă te pricepi este in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru tine sunt putine sau multe, sau la ce te referi?

| Stas29 explică (pentru anonim_4396):

Putine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stas29):

Nu-s putine frate, e bine rau, altii nu pot sa faca nici una, mai exerseaza si cu timpul o sa poti sa faci mai multe.Degeaba ai facut sala si flotari, trebuie sa faci doar tractiuni daca vrei sa cresti in numar.
Mult succes!