| SalutFrate112 a întrebat:

Flotarile,abdomenele,genuflexiunile si tractiunile cu propria greutate sunt bune pentru scolioza sau mai mult fac rau?

3 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Fac mai mult rău. Buna pentru scolioza e gimnastica și exercițiile speciale pentru ea. Știu fiindcă și eu am

| Skarr a răspuns:

Mai bine vorbești cu un medic sau cineva cu experienta. Nu te apuca sa faci exerciții de capul tau. Stiu că mai ales abdomenele îți fac rău dacă ai probleme cu spatele

| AndreiPT a răspuns:

Flotari, abdomene si tractiuni doar cu greutatea corpului nu ar trebui sa agraveze scolioza indiferent ca e in C sau in S dar nici nu ti-o vor indrepta. Consulta un kinetoterapeut si te va indruma el spre exercitiile necesare pentru a o corecta. Exercitiile sunt specifice tipului tau de scolioza. Nu sunt aceleasi pentru toti,(daca spre exemplu ai scolioza in c stanga si le faci pe cele pentru scolioza c dreapta doar o vei agrava)