| ingerasmotat a întrebat:

FUNDA pentru cel mai folositor raspuns! Buna TPU am o intrebare. Cine a folosit proteine sau steroizi pentru cresterea masei musculare? As vrea sa stiu ce a folosit daca a facut si sport daca a observat vreun efect vizibil cat timp a luat, cat l-a costat. chestii din astea.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Steroizi exclus.

steroizi = substante ILEGALE, doping, cu foarte multe efecte secundare.

Proteine :

- din mancare ( carne, branza, oua, alte lactate ), cam 10 mil / luna
- din suplimente, 2.5 mil / luna
- glutamina ( supliment ) 1 mil / luna

Deci cam 13.5 mil / luna

| ChristianAlex a răspuns:

Steroizi si proteinele sunt 2 chestii diferite. Daca faci sala trebuie sa consumi un nr de proteine pe zi. Alea le obtii din mancare sau din shakeuri. Vizibil nu o sa fie o mare diferenta dar te ajuta. Steroizi nu te-as sfatui sa iei (asta daca vrei sa fi natural si sa traiesti mai mult). Nu stiu cat costa in Romania dar in Germania e cam 20 euro 1 pack. Nu trebuie sa iei neaparat decat daca nu mananci foarte multe mese pe zi.

| MihaiMariusStefan a răspuns:

Arnold schwarzenegger.el a folosit steroizi si din astea

| Cosmin86 a răspuns (pentru MihaiMariusStefan):

Si tu folosesti proteine

| Radu_Vlad_1974 a răspuns:

Adrian mutu a luat steroizi a luat cam cateva zile si efectele secundare sunt bolile la ficat si multe alte boli mintale si psihice.