| Iamr3d a întrebat:

Am 1, 70-1, 72 Si undeva prin toamna m-am apucat de bara fixa si vreau sa stiu daca asta imi afectează creșterea deoarece nu am mai crescut foarte mult.

7 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Daca este bara de facut "muschi", atunci te afecteaza, deoarece taseaza cartilagile. In perioada de crestere nu este recomandat asa ceva, daca nu ma crezi, intreaba un ortopedwinking.

| Iamr3d explică (pentru Celcestietot):

Da am auzit dar am auzit si ca te ajuta sa câștigi in înălțime deoarece întinzi coloana

| Celcestietot a răspuns (pentru Iamr3d):

Nu man, una e sa faci cu bara la spate (cea cu greutati de exemplu, de 5kg, de 10 etc) si alta este sa stai agatat/atarnat de o bara. Cred ca nu ai inteles bine, tu trebuia sa stai atarnat de bara, nu sa faci cu ea la spate, sa o ridici happy.

| Iamr3d explică (pentru Celcestietot):

Păi da man gen nu ridic la spate greutăți, ma ridic pe mine la bara gen sper ca vorbim de acelasi tip de bara

| Celcestietot a răspuns (pentru Iamr3d):

Nu, eu la început înțelesesem altceva. Tu din moment ce faci practic tracțiuni, este bine, deoarece acestea produc pentru o scurta perioada hormoni de creștere (numai la coloană). Acum depinde, poți să nu mai crești, pentru că s-ar putea să ai cartilagiile închise. Dorești să îmi spui câți ani ai?

| Iamr3d explică (pentru Celcestietot):

14 dar sunt destul de dezvoltat fizic crede mă, sunt destul de înalt și astea, par de 16+ si mi-e cam frica ca gen am crescut asa repede pana acum, si as vrea sa cresc si de acum încolo

| Celcestietot a răspuns (pentru Iamr3d):

Da pai, ești totuși înalt pentru vârsta ta. Eu recomand sa faci o radiografie la mana, ca să vezi dacă mai crești. Poți lua trimitere de la medicul de familie și nu plătești nimic.