| Alexandrutzzaly a întrebat:

Heii TPU am o intrebare pentru voi:
Cum pot slabi in maxim sa zicem 2-3 luni...
Am 13 ani spre 14 si am 50 de kg!
Si mi se pare ca sunt prea grasa si sa va zic...:
Mananc dimineata la ora 8:00 sau 8:30 manac lapte cu cereale 12:00 sau 12:30 mananc o supa asta fac in fiecare zi...si pe la 16:00 mai mananc un fruct si pana a doua zi nu mai mananc nimica
Putei sa mai imi dati voi idei sau s-o tin tot asa!
Astept raspunsuri cat mai multe de la voi!
Si dau FUNDA!:*

29 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mananci mult prea putin, o sa te imbolnavesti clar cu ce mananci.

Mai baga o masa la ora 18 si alta pe la ora 20.

Din alimentatia ta lipsesc (sau sunt in cantitati prea mici) : proteine, carbohidrati, grasimi sanatoase, care sunt ABSOLUT NECESARE sa fii sanatoasa.

Chiar vrei sa-ti faci sanatatea praf?

| Ibrahimovic a răspuns:

Prea putin mananci intr-o zi si stai linistita daca tu consideri ca esti prea grasa nu este de la mancare.cel mai probabil e pentru ca nu faci sport zilnichappy

| Alexandrutzzaly explică (pentru Ibrahimovic):

Fac sport de 3 ori pe zi chiar cateodata si mai mult!

| Alexandrutzzaly explică (pentru Ibrahimovic):

Nu va mai certati pentru mine!
Credeti ca eu inteleg ceva daca voi va certati opritiva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul de fata tu esti in stadiul de dezvoltare si corpul tau are nevoie de vitamine minerale proteine si multe altele.Nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme deoarece o sa te mai inalti si nu sa sa se mai vada o diferenta atat de mare intre greutate si inaltime.

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Mergi la sala de 3 ori pe saptamana si incearca sa mananci mai mult decat ai spus dar cu paine mai putina, eventual prajita sau coapta

| elisa820 a răspuns:

Parerea mea este sa mergi la sala de 3 ori pe saptamana

| mariass a răspuns:

Ce inaltime ai de esti ATAT DE GRASA la 50 de kg?! Mananci oricum destul de putin! Corpul cand nu este hranit cat are nevoie /cat ii trebuie incepe sa asimileze din orice. Fie ca mananci un mat pe zi, organismul asimileaze si fructul ala, asimileaza si apa daca e nevoie. Plus ca esti in crestere si ai nevoie sa mananci sanatos. La 13 ani chiar nu se pune problema de cure de slabit, decat daca Doamne fereste chiar ai avea probleme de sanatate sau ai fi obeza. Eu am 15 ani, peste 5 luni fac 16, am 1.65 si 55 de kg. Nu prea inteleg ce inseamna pentru tine "cam grasa". Parerea mea e ca ar trebui ca ultima masa sa fie la ora 18.00 CEL TARZIU. Fara paine multa/paste/dulciri/fast food/sucuri. Si oricum organismul are un punct limita de care nu trece, eu am incercat la un moment dat sa mai slabesc de la 55 de kg, dar nu reusesc, organismul se stabileste la o anumita greutate dupa ce slabesti un timp si nu mai coopereaza cu nicio dieta. Poti sa incerci sa nu te ingrasi si sa ramai la cele 50 de kg. Pe langa ce mananci ai putea sa incerci sa faci si niste sport (abdomene, sa alergi). Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru mariass):

" Parerea mea e ca ar trebui ca ultima masa sa fie la ora 18.00 CEL TARZIU", parerea ta e proasta, mai documenteaza-te

| mariass a răspuns (pentru Cosmin86):

Draga Cosmin, nu am dat in cap, nu i-am pus cutitul la gat si nici nu i-am zis ca o impusc daca nu face ca mine. happy Fiecare isi da cu parerea, ea este fata desstul de mare sa poata sa se informeze si singura dupa ce noi spunem ce credem ca ar trebui sa faca in situatia ei. Si doar asa pentru cultura ta generala TOATA lumea stie ca daca mananci si dupa te culci mancarea aia se depune, si ghice ce se intampla daca se depune?! Te ingrasi dupa. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru mariass):

"TOATA lumea stie ca daca mananci si dupa te culci mancarea aia se depune", bun, si te culci la ora 18?

| mariass a răspuns (pentru Cosmin86):

Ti-ar prinde bine daca ai putea sa nu te mai comporti atat de superior. Normal ca nu te culci la ora 18.00, pe la 18.00 sa spunem ca mananci, dar dupa trebuie sa mai ai vreo 3-4 ore ca sa se digere mancarea. happy Daca mai vrei sa faci si alte afirmatii ironice poti sa le ti pentru tine. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru mariass):

M-am comportat "superior" ca am pus o intrebare?

Si 3-4 ore inseamna orele 21-22, nici atunci nu se culca aproape nimeni din ziua de azi.

In fine, uite :
http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

| mariass a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu mai face pe prostul ca sa nu ramai asa. Las-o balta, ti-am zis clar sa tii restul pentru tine, am vazut link-ul de cand l-ai postat prima data si am inteles ca poate ai ascultat de aces nutritionist, ti-o fii ruda, prieten, ok. Am prins ideea ca tu esti de parerea ca poate sa manance la orice ora.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mariass):

1. eu am slabit 17 kg mancand la orice ora, respectand principiul CALITATII ( doar mancare de calitate, neprocesata, etc. )

2. "nu mai face pe prostul" sa-i spui matii, ai inteles copil firav si handicapat?

| Alexandrutzzaly explică (pentru mariass):

Am 1.64 m

| XxPufosheniaXx a răspuns:

Problema e urmatoarea ...Ai spus ca nu mai mananci nimic in urmatoarea zi, nu e deloc indicat!
Trebuie sa mananci regulat, astfel nu te vei ingrasa atat....si cand mananci, nu manca mult! Putin si des happy
Daca mananci vreo mancare cu salata, sa mananci mai intai salata si apoi mancarea respectiva.
Mai poti incerca trucul asta : slabeste cu apa happy
Daca simti ca ti se face foame, mai intai bea un pahar cu apa, apoi asteapta 10min. Daca dupa 10min inca ti`e foame, atunci poti manca ceva dar nu prea mult... daca simti ca nu ti`e foame mananca mai tarziu!
Si ai mai putea sa faci asta : Bea 2 litri de apa intr-o zi, ba chiar poti si mai mult happy si mergi des la WC.laughing
Sper ca te-am ajutat :*
Fundaa? happy

| mariass a răspuns (pentru XxPufosheniaXx):

Nu mai mananca nimic pana in urmatoarea zi. Adica de la 16.00 pana a 2a zi nu mai mananca. Ea mananca in fiecare zi.

| Alexandrutzzaly explică (pentru XxPufosheniaXx):

Am sa beam mai multa apa! mersi o sa incerc si asa!

| Alexandrutzzaly explică (pentru XxPufosheniaXx):

Si nu am spus ca nu mai mananc in urmatoarea zi mananc in fiecare zi dar regulat!

| XxPufosheniaXx a răspuns (pentru Alexandrutzzaly):

Cu placere! :*

| คภ๔гє a răspuns:

Mda...Mananci prea putin! De fapt, tu mananci mult mai mult, nu?happyVezi, ti-am ghicit secretul! Nu are cum sa ai 50 de kg si sa nu mananci nimic! Adica calorigene si necalorigene.Fa sport cel putin o ora pe zi si incearca sa mananci 2 gustari si 3 feluri prinncipale ( mic dejun, pranz, cina).Nu uita sa bei apa/sa nu mananci multe cipsuri sau ceva de genul.Cam atat pentru una de 13 ani.P.S.Mama avea 50 la 2o de ani laughingwinking Funda :*

| InQ a răspuns:

La 8:30 e bine...dar cereale cu fulgi de porumb iti recomand. 12:30 e de asemenea bine...dar supa sa o mananci fara paine pentru ca toti stim ca painea ingrasa. Si fara dulciuri! Cu "ora" de fructe stai bine. Dar niciodata sa nu mananci dupa ora 18:00. Sper sa slabesti!:*

| Alexandrutzzaly explică (pentru InQ):

Mersi mult dar eu nu mananc deloc panine mai mananc din cand in cand integrala

| InQ a răspuns:

@Cosmin86 nu e prea sanatos sa mananci dupa ora 18:00 doar dqca e o cantitate mica de mancare...

| Cosmin86 a răspuns (pentru InQ):

Serios? De cand? ora 18 = prostia din popor.

Ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, INDIFERENT de ora.

mai documenteaza-te, ok?

Uite parerea unui nutritionist de top :
http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

Citez : " Cea mai simpla si stupida metoda de slabire spune sa "nu mai mananci dupa ora X""

| InQ a răspuns:

Avem un nou einstein printre noi...cosmin te crezi prea destept cea ce nu esti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru InQ):

Daca ai ceva de zis pentru mine da-mi reply pe un raspuns, nu pune comentariu general.

Si doi, nu ma dau prea destept, ti-am aratat surse stiintifice, care contrazic aberatiile spuse de tine.

Nu e vina mea ca dai tu sfaturi tampite

| MiKeLla14 a răspuns:

Am aceeasi varsta ca si tine si am 51 de kg, si nu tin nici o cura. tongue dar na, la mine nu se observa deloc ca am 51 de kg, ca sunt si mai inalta... tongue