| Andreasx a întrebat:

Hey,daca mananc de 4-5ori pe saptamana o salata de 350 gr din pui cu legume (mazare,broccoli,orez,porumb,morcov, castraveti) ma ingras? ma gandesc ca orezul cu carnea nu sunt combinatia ok da oricum nu e vorba de mult orez in amestec...Mazarea,porumbul sunt combinatie proasta cu carnea? ca daca ar fi asa renunt la a pune carne de pui.Am uitat sa mentionez ca am 1, 63 si 55 kg si vreau sa mai dau 3-4kg jos.Am avut 63 de kglaughing) acum 3 luni dar cu miscare si mancat nu pe "saturate"am reusit sa slabesc si nu as vrea acum cand ma apropii de rezultat sa o dau in bara.Fac de 4 ori pe saptamana bicicleta sau orice alta activitate de miscare.Nu mananc paine decat dimineata o felie 2, nu mai beau sucuri..prefer sa fac o cana cu efervescent cu vitamine necesare organismului astfel imi trece pofta de sucuri acidulate care au fff mult zahar. Deci, gresesc cu ceva?

Răspuns Câştigător
| Creierash a răspuns:

Momentan ai o masa corporala adecvata pentru inaltimea ta.
Conceptia ca "ma ingras daca mananc" si "slabesc daca nu mananc" este gresita, dar din pacate foarte multi oameni o cred. Organismul uman are metodele sale de a se echilibra in cazul in care mananci:
1) Cand trebuie
2) Ce trebuie

In primul rand cand trebuie: mananca o masa dimineata consistenta, una la pranz si una usoara seara. Gustari intre ele sunt foarte OK.

2) Ce trebuie: Evita excesul de zahar. Zaharul este principalul vinovat in cazul "ingrasatului". Nu renunta la carne. Este foarte importanta. Carnea de pui si cea de peste sunt cele mai sanatoase. Daca iti place porcul sau vita, NU le evita. Sunt foarte bune.

Daca respecti astea 2 sfaturi nu te vei ingrasa mai mult decat trebuie, nici nu vei slabi sa ajungi scobitoare, ci vei arata exact asa cum trebuie. Repet, 55 kg la 1.63 sunt OK. Idealul este sa nu ajungi nici scobitoare, nici butoi.
Un alt sfat important ca sa iti mentii corpul sanatos (inclusiv la aspect) pe care foarte putina lume il ia in considerare este dormitul. Dormi in intervalul orar la care e programat corpul uman sadoarma: 23:30 - 08:00. Dormi intre orele astea, cel putin 7-8 ore, dar nu mai mult de 9 ore, nici mai putin de 6. Este foarte bine ca faci miscare, asta iti va asigura ca ceea ce pui pe tine sunt muschi, nu grasime.
Succes!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E foarte bine, continua in felul asta si fa miscare si vei slabi sigur. Sa bei si minim 2L de lichide zilnic (ceaiuri, apa, sucuri naturale facute in casa)

| Connor300 a răspuns:

Depinde de tipul de viata. Sedentar sau sportiv.

| 8irina8 a răspuns:

Buna Madyey... daca vrei sa slabesti e bine sa nu consumi prea multa paine(mai ales alba), paste, orez si prajituri(mai ales de casa). Nu trebuie sa tii foame dar trebuie sa ai un regim echilibrat(adica sa mananci dimineata cat iti trebuie iar seara pe la 7 ceva usor) si sanatos. Sportul de asemenea e important.dar tine minte ca in orice corp fumos acolo exista 80% mancare si 20% sport.
Succes!