| mnopqr a întrebat:

Sunt baiat si am 16 ani. Obisnuiesc sa alerg aproape in fiecare zi(exceptand week-end-ul) 3-4 km dimineata si alti 4-5 pe la 14:00. As vrea sa ma lamuresc cu cateva lucruri:
1 Acest alergat imi poate afecta cresterea in inaltime? Precizez ca pe langa alergat am un program destul de strict de exercitii fizice cum ar fi abdomenele, flotari, genoflexiuni, etc. (in serii) fara sa-mi solicit prea mult coloana si ma simt destul de bine cu acest program.
2 Este bine ca dimineata sa alerg pe burta goala sau sa iau micul dejun sau macar o gustare inainte?
3 Am 174 cm, iar parintii: tata 180 cm si mama 167cm. Cam care este inaltimea la care as putea ajunge cu acest program?
Rog seriozitate!

7 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

1. Alergatul nu iti afecteaza cresterea in inaltime, dar daca vrei sa te mai inalti poti sa te apuci de un baschet sau inot
2. E bine sa alergi pe burta goala daca vrei sa slabesti.
3. Ar trebui ea ajungi cam cat tatal tau.

Am si eu o intrebare, cum poti sa alergi la ora 14? nu e prea cald? eu am incercat sa alerg la 19 si nu am putut din cauza caldurii si a soarelui, asa ca m-am limitat la sala

| mnopqr explică (pentru PinkPanther):

Ai dreptate e destul de cald la 14:00, dar unde alerg eu imprejur sunt numai copaci inalti si nu sunt nici blocuri, mai mereu adie si vantul asa ca eu nu ma plang din cauza asta.

| kErTiLLo a răspuns:

1. Nu afecteaza nimic. Sportul ajuta, nu dauneaza.
2. Dupa ce ai luat micul dejun pentru a avea mai multa energie.
3. 174 cm la 16 ani... pai pe la 20 ani poti sa ai minim 180 si maxim 195 cm (oricum intre 180 - 195)

| Cosmin86 a răspuns:

1. NU iti afecteaza inaltimea, niciun exercitiu nu afecteaza inaltimea, din contra, sportul stimuleaza productia hormonului de crestere.

2. Niciodata nu alergi pe burta goala, dai jos si masa musculara odata cu grasimea, poti sa te documentezi sa vezi ca asa e

3. Asta nu poate nimeni sa-ti spuna, nu are nimeni cum sa stie ce informatii sunt in ADN-ul tau, ca geneticul NU se mosteneste doar de la parinti

| Grefă a răspuns:

Buna ziua!

1. O afecteaza pozitiv, cresteti in inaltime.
2.Ar trebui sa mancati inainte, apoi sa luati o pauza de 10 minute de la micul dejun, apoi sa incepeti sa alergati,
3. Maximul ar fi 1.86, depinde de varsta dvs, daca aveti peste 15 ani, as zice ca mai multe de 1.83 nu puteti face.

| denisa2003 a răspuns:

Adica ai 174 centimetri sau metri ptc cm inseamna centimetri! daca ai avea atia metri inseamna ca nu trebuie sate lasi dar trebuie mai intai sa mananci ceva inainte si sa stai jumatate de ora sa ti se digere mancarea, abia atunci trebuie sa alergi si lasand asta de o parte, esti un tip care isi mentine greutatea super dar vreau sa stiu daca aveai atatia centimetri sau metri!

| mnopqr explică (pentru denisa2003):

Mare confuzie...
Am 174 cm1.74 m.
Adica am "un metru si saptezeci si patru de centimetri".