| madutzu25 a întrebat:

Imi doresc mult sa slabesc. am citit intr-un ziar ca sunt ft bune ceaiurile de soc, papadie, urzica pentru slabit.voi ce credeti? am inceput deja sa beau cate 3 cani pe zi de ceai (papadie)... sa beau in continuare sau? fundita :*

Răspuns Câştigător
| ParadiseCaroline a răspuns:

Slabitul nu consta numai in consum de apa si ceai.Nu o poti numi cura ci mai mult dezintoxicare.Continua sa bei pentru ca e sanatos, iti regleaza tranzitul, are efect benefic asupra pielii..etcDaca vrei sa slabesti fa sport 1-1, 5 ore pe zi si mananca sanatos.Mese mici si dese pentru a "pacali"stomacul. Poti sa mananci fructe,legume,peste,iepure,pui,(fierte sau la cuptor), lapte, iaurt, supe, ciorbe(de varza in special)si un mic secret cafeaua /nesul ajuta la cure(plus e un puternic antioxidant-te fereste de gripa etc.)Bafta la "slabit".

| Zenithf a răspuns (pentru ParadiseCaroline):

Un raspuns de nota 10. happy
As mai adauga ceva despre importanta condimentelor in alimentatie: mai ales, sa fie naturale, nu gen Knorr & Co, care contin chimicale. Cel mai bine, pe scurt: condimentele naturale ajuta la slabit, condimentele artificiale "ajuta" la ingrasat.
La fel se poate vorbi si despre sucuri, un suc de grepf si alte citrice facut la storcator, sau mai bine la aparatul ala care scoate si pulpa este racoritor, potoleste intr-adevar setea si ajuta la slabit, pe cand sucurile din comert (toate, si cele asa zis naturale) doar dau aparenta ca iti potolesc setea, si in plus te ingrasa.
Si in final, desi nu cred ca are rost sa mai zic asta, fereste-te de fast-food si de preparatele si semipreparatele din comert (mezeluri si altele, conserve). Cand iei totusi un produs la conserva, verifica bine eticheta, evita cam tot ce contine "E-uri". Unele, ca de exemplu pectina, sunt inofensive sau chiar folositoare, dar multe altele sunt rele.

2 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Evita mancarurile prajite, fast-food, Cocktailurile, mancaruriile cu dressinguri grase, Snacksurile şi chipsurile.etc si vei slabi cu timpu dar daca vrei sa slabesti brusc sa zic asa Prima varianta este sa alergi i-ar a doua este sa faci un sport.
Si desigur pentru slabit este necesar sa mananci mancaruri cat mai slabe de fapt mananca cat mai natural posibil.