| RazvanAldea99 a întrebat:

In ce an actuala sigla Adidas,cea cu linii oblice,nu cu frunza de canabis, s-a introdus pe tricourile echipelor sportive?
http://www.google.fr/......tp?/imgres

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele trei frunze simbolizeaza spiritul olimpic, diversitatea grupului. Trifoiul a fost adoptat ca logo pentru Adidas in 1972. In 1996 compania a decis ca trifoiul sa fie folosit ca logo doar pe produsele traditionale. In ianuarie 1996, logoul format de cele trei dungi paralele avea sa devina simbolul international al Adidas. Noua schimbare in 1998: benzile (albastru si rosu), au luat forma unui diamant, ca urmare a preluarii companiei Solomon.