| revelatia2003 a întrebat:

In timpul unui meci de fotbal, cand se dicteaza lovitura libera directa din interiorul careului?

Răspuns Câştigător
| Purec a răspuns:

Se va acorda lovitura libera indirecta echipei adverse portarului care, aflandu-se in propria suprafata de pedeapsa comite una din urmatoarele patru greseli:
- tine mingea in maini mai mult de sase secunde inainte de a-i da drumul
- atinge din nou mingea cu mainile dupa ce i-a dat drumul, fara ca aceasta sa fi fost atinsa de un alt adversar
- atinge mingea cu mainile dupa ce i-a fost trimisa intentionat, cu piciorul, de catre un coechipier
- atinge mingea cu mainile direct la o aruncare de la margine efectuata de un coechipier

uite si un extras din reglament. Te pregatesti sa devii arbitru cumva?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua categorii de lovituri libere ce pot fi dictate din interiorul unui careu, respectiv in favoarea echipei in atac (numai penalty) si in favoarea echipei in aparare, in toate cazurile cand jucatorii echipei in atac fac neregularitati pedepsite cu lovitura libera directa(fault, hent, etc). Numai bine!

| Purec a răspuns:

Nu exista lovitura libera directa din interiorul careului de 16 metri. Exista doar lovitura libera indirecta, si se acorda atunci cand un fundas paseaza la portar ( cu piciorul) iar portarul prinde mingea in maini