| maradona10 a întrebat:

In zilele care nu faci sala tot la fel de multe proteine si carbohidranti mannci ca in zilele cu sala

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu zic sa te duci intai la scoala... cuvantul carbohidranti NU EXISTA.

Chiar nu ai un dictionar in casa? De trebuie sa repeti un cuvant gresit la fiecare comentariu?

Se scrie CARBOHIDRATI, ce naiba.

| maradona10 explică (pentru Cosmin86):

Oare ma poti ierta vreodata pentru aceasta greseala. pls happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru maradona10):

Pai daca nici nu stii cum se scrie. CUM o sa stii cat/cand sa consumi a.i. sa ai rezultate?

| maradona10 explică (pentru Cosmin86):

Bine ma ai dreptate nu stiu sa scriu. acum esti multumit poti sa dormi la noapte mai bine?

| DovleacTurbat a răspuns:

Da.

| maradona10 explică (pentru DovleacTurbat):

Ai idee cate calori trebuie sa mananci pe zi? in jur de 2000-2500?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru maradona10):

Fiecare individ este unic. Daca vrei sa castigi masa musculara trebuie sa ai un surplus caloric. Eu de exemplu sunt in surplus caloric mic spre mediu la 3100 de calorii pe zi. Experimenteaza o saptamana cu 2500 zilnic si vezi daca cresti in greutate, daca nu mai maresti.

| maradona10 explică (pentru DovleacTurbat):

Tu din ce obisnuiesti sa iei carbohidranti?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru maradona10):

Paste, orez, mazare, mai mananc si pâine, cartofi, ovaz, chiar si fasolea chiar daca e bogata si in proteine.

| maradona10 explică (pentru DovleacTurbat):

Si cantaresti exact cantitatea pe aliment / protein carbohadranti etc esti la fix cu toate astea?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru maradona10):

Da le cantaresc pentru ca puneam foarte greu pe mine, ma dezvoltam greu si de aceea am ales sa le cantaresc pentru a fii sigur ca-mi ating target-urile. Daca nu esti genul care tinde spre ectomorf nu e neaparat sa le cantaresti sau sa-ti calculezi macronutrientii, dar la fiecare masa sa te asiguri ca ai si surse de grasimi si de carbo si proteine.

| maradona10 explică (pentru DovleacTurbat):

Pana acum 7-8 luni eram si eu la fel dar am inceput sa mananc mult si mai des(fara dieta ) si am pus pe mine vreo 5-6 kg in aproximativ 7-8 luni s-a pus mai mult pe abdomen fiindca nu faceam sport dar oricum am luat in greutate. iar acum incep sa mananc exact cum ai spus tu si fac si sala

| maradona10 explică (pentru DovleacTurbat):

M-am gandit sa fac 3zile a cate 3 seri x 8 repetari cu 6kg iar dupa 3 zile fac cate 3x10 repetari iar dupa 3zile fac iar 3seri x8 repetari dar mai puun greutate +2kg si fac asa in continu. nu stiu daca ai inteles dar daca da ce crezi ii bine? adica maresc seriile la un moment dat cu 2 in plus iar dupa aceea mai pun si-o greutate si tot asa

| DovleacTurbat a răspuns (pentru maradona10):

Mai bine ramai la un program de antrenament "traditional" pentru inceput deoarece esti incepator si n-ai idee despre ce inseamna un antrenament corect, sa ai capacitatea sa-ti "distrugi" tesutul muscular dintr-un astfel de program. Invata sa executi exercitiile corect, sa mananci, sa te odihnesti, sa-ti asculti propriul organism. Antreneaza-ti tot corpul/grupele musculare. Poti incerca sa-ti antrenezi de 2 ori pe saptamana fiecare grupa musculara. Cu 2-3 exercitii/grupe mici. Iar la grupele mari (picioare, spate) poti face 4-5 exercitii a cate 4 serii, repetarile minim 8, daca nu poti 8 corecte mai scazi din greutate.