| Laurentziu1234 a întrebat:

M-am gândit să mă apuc de flotari în sensul ăsta:
Azi fac o flotare, mâine 2, poimâine 3, răspoimâine 4, următoarea zi 5, apoi 6, după 7, și tot așa până nu mai pot. De exemplu când o să ajung la ziua 100 o să fac 100 de flotări.
E ok așa? Mă afectează? Trebuie să mai fac pauze?

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O singura flotare intr-o zi faci doar daca ai greutate de peste 150 Kg.
In mod normal, incepi cu serie mica, pana CATE POTI. Dupa o pauza scurta faci alte exercitii, alternand (de exemplu: genuflexiuni, exercitii cu mainile, la gat, etc. Exista multe combinatii de exercitii pentru sedentari.
Poti face chiar si 2 sau mai multe exercitii pe zi.
Numarul exercitiilor le poti mari zilnic, dar fara a depasi pragul de epuizare completa!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Poti incerca, dar fa si alte exercitii!

| Catrice a răspuns:

Ori faci flotări cum trebuie ori te jocihee hee

| raMLesS a răspuns:

De ce dracu ai face azi o flotare si maine 2, apoi 3 si tot asa? N-are sens, le faci degeaba.
Daca poti sa faci 20 din prima, fa 20 din prima gandindu-te ca esti in ziua 20 (Daca te ajuta cu ceva).
Ziua urmatoare adaugi si tot asa... Oricum, chiar daca faci chestia asta, tot nu o sa poti ajunge la 100 de flotari, nici macar la 50.
Muschii se fac cu un antrenament bine pus la punct, faci flotari pe serii, iei in considerare niste factori, ai o alimentatie buna... Nu te apuci sa faci de capul tau ca iti pierzi timpul.

| Werrich a răspuns:

Siguri, sa te vad când ajungi în ziua 365, faci 365 de flotari? happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Fa azi flotari maxim cate poti tu sa faci, pana la ultima.
Sa zicem ca ai facut 30.
Fa-ti un program de 4 serii in urmatorul fel :
20 flotari odata, stai 2 minute.mai faci 25 stai 2 minute. faci 30 stai 2 minute si in ultima serie faci maxim cat mai poti face pe ziua aia.
Nu e bine sa cresti cate 1, ca nu are rost.
Adica sa facem un exemplu:
ziua 1 faci 10 ca 1 sa faci e o gluma
ziua 100 faci 1000? adica te gandesti 1 o fac degeaba daca puteam 1000.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Laurentziu1234):

1 flotare si atat? esti foarte gras si cauti motivatie treptat?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Dar nu inteleg ce vrei, daca stii atat de sigur de ce mai intrebi?
Eu zic ca e gresit, o flotare o faci si cand te dai jos din pat ridicandu-te.Nu schimba nimic la corpul tau.A2-a zi tot in zadar.A3-a,a4-a...
Atat iti spun, vei ajunge in ziua ta maxima, dar maxima adica finalul adunarilor de flotari, sa faci cu 3-4 mai multe flotari decat ai face astazi.Fac un pariu cu tine, tu fa azi maxim cat poti sa scoti, memoreaza numarul si daca cand ajungi in ziua respectiva mai reusesti 1 saptamana in plus inseamna ca ai castigat

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Pai frate, daca poti sa faci 20 de flotari pe zi, fara sa mai punem 31 ca sa zicem ca 31 le faci ca ai luat-o treptat si ai evoluat musculatura pe flotari, 20flotari x 31 de zile SUNT 620?

| random1620 a răspuns:

Flotari pentru? Vrei sa slabesti sau vrei muschi?
Presupun ca daca le faci regulat nu te afecteaza. Adica efortul nu e de mare diferenta intre zile deci presupun ca, corpul tau se poate obisnui (dar idea e ca dureaza, adica 100 inseamna cam 3 luni si ceva)

Important e sa nu te lasi. Adica daca in ziua 20 nu le faci nu trebuie sa faci in urmtoarea 41. Continua ca si cum nu s-ar fi intamplat...

Răspuns utilizator avertizat
| AnastasiaK a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Hai ca o sa crești bicepsul cu flotari daca e...

Răspuns utilizator avertizat
| AnastasiaK a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Dacă faci flotări 3 ani zilnic îți crește bicepsul la fel de mult ca în cazul în care faci abdomene 3 ani zilnic...sau genuflexiuni 3 ani zilnic...toate ajută bicepsul la fel de multwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Laurentziu1234):

"Mai fac si pentru a creste in triceps, piept si biceps" -> de cand naiba ajuta flotarile la biceps? Ah stai, te-au mai luat si altii la misto pe tema asta cu bicepsul laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Injuratura de copil mic, pampalau si firav laughing))

Răspuns utilizator avertizat