| DaciaRomania a întrebat:

M-am uitat la ceremonia de deschidere de la jocurile olimpice de la Paris, dar nu mi-a plăcut! Vouă?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da de ce nu ți am plăcut? E drept că nici nu am văzut-o.

| DaciaRomania explică (pentru suntserios):

A fost aiurea, pe bărci, în vânt, ploaie, parcă a fost un carnaval...

| suntserios a răspuns (pentru DaciaRomania):

Pai mna, nu e Sena punctul forte al Parisului?

| DaciaRomania explică (pentru suntserios):

Pe un stadion mare era foarte fain

| suntserios a răspuns (pentru DaciaRomania):

Pai de ce? Olimpiada nu se rezuma la un stadion, e despre tot orașul, despre toată comunitatea.

| DaciaRomania explică (pentru suntserios):

Toate s-au făcut mereu pe stadioane

| mihai69 a răspuns:

Cea mai bună!

| Holiday a răspuns:

Cea mai misto din istorie. Felicitari, Franta, si felicitari celor care au gandit-o.

| gabicoo a răspuns:

Mie mi-a plăcut.

| johnnny123 a răspuns:

Poate cea mai bună ceremonie de deschidere a JO pe care am văzut-o vreodată.

| FreddieM a răspuns:

Perfecta, din toate punctele de vedere, o spun ca un mare iubitor de arta. S-a văzut enormul efortul și munca artiștilor, coreografilor, organizatorilor dar și ideile de prezentare, geniale.
Cheers

| LisaJulie a răspuns:

Eu nu ma uit la ceremonii de deschidere și nu le vad rostul dar am totuși chef de conversații, ce nu ți-a placut?

| DaciaRomania explică (pentru LisaJulie):

A fost aiurea, pe bărci, în vânt, ploaie, parcă a fost un carnaval...și parcă nu mai ajungeau cu flacăra aia, atât a durat...

| mihai69 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Si crezi că dacă erau pe un stadion, se oprea ploaia, sau ce?!?

| DaciaRomania explică (pentru mihai69):

Există stadion acoperit

| KovacsB a răspuns:

Mi-a placut cand l-a plouat pe presedintele Italiei.
Organizare de 2 bani.

| Cemy a răspuns:

Nu mi-a placut. Au reinterpretat Cina cea de taina cu gay imbracati vulgar si cand au prezentat tarile pe apa i au spus Coreei de Sud Corea de Nord. Mi se pare ca treaba asta cu lgbt ul este mult prea bagata pe gatul oamenilor. De ce trebuie sa vad la o competitie sportiva steagurile lor? Mi se pare ca de mult nu mai sunt o minoritate discriminata

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cemy):

Dacă nu erau discriminați, nu exista comentariul tău de aici.

În fine, e nevoie de un anumit nivel de cultură și civilizație ca să înțelegi un act artistic. Să știi că spectacolele astea nu-s organizate de nișe idioți. Faptul că există idioți care au dreptul la opunii despre artă e cu totul altceva. Din păcate pentru voi, chiar sunt considerate evenimente culturale, atât ceremonia de deschidere, cât și cea de la final. Iar cu cât mai multe controverse stârnește un astfel de act, înseamnă din punctul meu de vedere că și-a atins ținta.

Toate ceremoniile de până acum au avut niște mesaje de transmis, că poate restul n-au ajuns la voi...nu e de mirare sincer.

Pentru autorul întrebării: să știi că scopul țării gazdă este de a fi cât mai originală prin simbolurile jocurilor olimpice (aici vorbim atât de mascotă, de designul medaliilor, de cel al torței olimpice etc), deci faptul că au făcut ceva cu totul nou și diferit pentru prima dată în istorie nu poate decât să fie un lucru bun.