| nicolass27529 a întrebat:

Pot sa iau creatina la 13 ani? Sau ce se poate intampla cu corpul meu dupa 1 sapt de creatina? Dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Whitte a răspuns:

Si de unde stii tu care este cel mai bun raspuns daca habar nu ai nimic despre asta?
Nu, la 13 ani nu e bine sa iei creatina. Corpul inca este in dezvoltare. Luand creatina apar devieri de la dezvoltarea corpului. Ori se opreste din crestere, ori apar malformatii, etc.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul medicilor:
"Nu este recomandat ca un copil de 13 ani să ia suplimente de creatină.
La 13 ani, corpul unui copil este încă în plină dezvoltare.
Este important să se permită creșterea și maturizarea naturală a organismului, fără intervenții artificiale.
Utilizarea creatinei la o vârstă fragedă ar putea interfera cu procesele naturale de creștere și dezvoltare.
În loc de suplimente, este recomandat ca adolescenții să se concentreze pe: o dietă echilibrată, bogată în proteine, carbohidrați complecși și grăsimi sănătoase, exerciții fizice regulate și adecvate vârstei si odihnă suficientă pentru recuperare și creștere.
Dacă există preocupări legate de dezvoltarea fizică sau performanța sportivă, este esențial să se consulte un medic pediatru sau un nutriționist specializat în nutriția copiilor și adolescenților."