| Alexander_2558 a întrebat:

Rog pe cineva priceput sa-mi de-a o explicatie! ce este glicogenul din muschi? am auzit ca glicogenul este sursa de energie a muschilor atunci cand faci o alergare de sprint ( 50m, 100m, 200m ), dar daca fac sprinturi cu 2-3 zile inainte de un concurs, se elimina glicogenul, iar apoi performantele mele vor scadea la concurs?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Glicogenul serveşte la înmagazinarea energiei şi detoxifierea organismului, o mare parte din glicogen se găseşte în ficat. Desfacerea glicogenului în monozaharide ca glucoza se face cu eliberare de energie necesară de exemplu contractiei musculare. Procesul de eliberare sau înmagazinare de energie fiind reversibil şi se realizează cu ajutorul ATP-ului.