| vasiliustefan98 a întrebat:

Salu TPU, sunt in clasa a 5 a si fiecare ora de educatie fizica jucam fotbal si sunt cam aproape cel mai bun portar, vinerea trecuta am jucat prima oara in semestrul asta adica al 2-lea, si am luat bataie, azi am jucat a doua oara si am luat bataie dar acum(a 2 oara)pe teren am avut poarta si cu ceva gheata langa ea,si nu prea am putut sa apar bine,in primul semestru toate meciurile le castigat, de departe la cam de la (11, 20,22m)apar foare bine,dar cand vine in careu incerc sa fug dupa el imi cam face un dribling si srezultatul il stiti voi(golsad)nu stiu ce am de nu prea mai apar bine,vreau cam sa imi spuneti ce sa fac cand vine in careu si cum as putea sa ma antrenez singur, cel mai bun raspuns primeste funda, promitbig grinbig grin

1 răspuns:
| RefinedStrings a răspuns:

Ca si portar, cand ramai 1 la 1 cu atacantul, in primul rand nu este vina ta, este vina fundasilor care nu isi fac treaba. Daca intr-adevar ramai singur cu atacantul, incearca sa iesi pe minge, si sa acoperi cat mai mult din suprafata de poarta, pentru ca el sa nu aibe pe unde sa suteze. Cand esti la 2 metri de el (si esti in careu), plonjeaza in fata lui. Crede-ma, ca si atacant este greu sa vezi un om cu picioarele si mainile intinse pe jos, care acopera cam 2 metri. in momentul ala nu ai pe unde sa dai mingea, si iti pierzi si gandirea. In alta ordine de idei, gandeste-te: Tu nu ai gresit cu nimic, doar fundasii au inceput sa faca gafe in aparare.