| LowRHMskillz26 a întrebat:

Salut` ^^ am 14 ani 1.73-1.75 inaltime, 61-62kg, si as vrea sa ma apuc de sala. De asta m`am gandit sa va intreb daca imi afecteaza cresterea!? ( fac doar piept si spate momentan ) Astept raspunsuri sincere`! Multumesc xD

4 răspunsuri:
| naf29 a răspuns:

La varsta asta nu este recomandata sala, dar poti merge sa intrebi un personal calificat si iti va explica ce poti sa faci si ce nu poti sa faci. Succes. http://antrenorpersonal.wordpress.com/

| jonydd a răspuns:

Frate si eu am 15 ani si am 1.92 inaltime si 80/85kg si iti spun cum a mers la mine eu nu m-am oprit din crescut si acum merge foarte bine pentru mine ma refer la muschi dar prima si prima data fa sala si dupa aia poti incerca sa iesi cateva suplimente naturale pentru masa musculara te ajuta ff mult cat despre inaltime dar tu mai vrei sa cresti de la 175? eu nu as mai fi vrut dar ma rog iti urez bafta big grin

| LowRHMskillz26 explică (pentru jonydd):

Da vreau sa mai cresc sa ajung pe la 1.90 xD si vreau sa imi zici daca conteaza ce mananc atata timp cat merg la sala adica nu mananc chipsuri si alte porcarii, mananc macare normala dar am si glicemia scazuta si mananc mult dulce sad

| IoanaLoredana a răspuns:

Sportul ajuta la dezvoltare.Nu iti recomand sala de la varsta asta. Poate doar pentru intarirea masei musculare nu pentru evidentierea ei.Nu incerca sa te suprasoliciti mai mult decat e cazul. Cele mai eficiente din toate punctelke de vedere la tine ar fi flotarile genoflexiunile abdomenele si alergarile. Facute regulat nu iti vine sa crezi cat sunt de eficiente.Iti trebuie doar multa ambitie.Rezultatele nu vor aparea peste noapte