| Băi_Inteligentule_Băbu_1998 a întrebat:

Salut, am 14 ani si fac sala de 1 lună cam asa si m-am gandit sa imi cumpăr niste proteine (praf) nu pastile deoarece am auzit ca este mai bine sa iau praf pentru ca sunt mai bune, acum vine intrebarea mea.
Eu merg la sala vineri - sambata -duminica
Si in aceste zile voi lua proteine. Cum le voi "prepara"? Cat voi pune si cum voi pune, voi pune intr-o sticlă de 0.5 sau pur si simplu intr-un pahar cu apa?
Tin sa precizez ca am 1.70 si 52 kg si vreau sa ma ingras.
Cat ar costa unele cat de cat bune si cat m-ar tine daca le-as lua 3 zile pe saptamana?

21 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Glumesti? Tu la 14 ani vrei proteine? Copile lasa-te de sala ca iti fu*i incheieturie de nu mai stii de tine.Tu te iei dupa toti baietii mai mari care ii vezi si vrei si tu sa faci ce a facut ala sau altu.Suplimentele nutritive nu sunt recomandate pentru cei in crestere mai ales pentru minori ca tine care sunt doar niste copii.

| ileanaurs a răspuns:

Lasa-te tu de proteine la varsta asta, peste 5-6 ani cand o sa vrei sa te apuci serios de sala o sa observi ca nu mai poti lua nimic, daca incepi de la varsta asta, sunt niste tampenii din punctul meu de vedere care te ajuta f putin si rezultatele se dupa multttt timp.Fa-ti in casa tu naturale

| Cosmin86 a răspuns (pentru ileanaurs):

Altu complet pe langa.

Serios, dupa 5-6 ani nu poti lua nimic? Eu de ce dupa 10 ani pot?

Apuca-te de sah.

| SiLaS a răspuns (pentru Cosmin86):

Nici eu nu consider ca un copil la 14 ani care e in crestere nu ar trebui sa inceapa sa consume suplimente.Cred ca e prea mult pentru organismul unui pusti si nici nu stiu ce naiba face el la sala la 14 ani, ca greutati nu e in stare sa ridice.Nu stiu, stau si ma uit cum toti copii 14-15 ani vor sa arate imediat cum arata altii de 25-30 de ani dupa multa munca.O mentalitate foarte proasta si parintii sunt de vina deoarece nu isi dedica mai mult timp pentru copii.Ma ingrozesc cand ma candesc ce generatie o sa iasasad

| Cosmin86 a răspuns (pentru SiLaS):

La 14 ani nu ar trebui sa faca sala, pur si simplu corpul nu produce destul testosteron sa poata pune muschi.

| SiLaS a răspuns (pentru Cosmin86):

Plus ca incheieturile lui nu ar trebui supuse unei forte asa mare la varsta lui. Oricum toti viseaza la cai verzi pe pereti si nu se gandesc ca pe primul loc este sanatatea...sad

| ileanaurs a răspuns:

In primul rand, se beau shake, in al 2 rand, cele ieftine nu sunt bune de nimic, poti sa iti iei si la 200e /pe luna firma buna si care te ajuta.dar pentru tine, nu are rost.

| ileanaurs a răspuns:

Pai ia tu dragule, ca poti sa iei si pana la 90 de ani, cand o sa vezi ca ai stomacul praf o sa mai iei paine cu sare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ileanaurs):

Esti doar un COPIL PAMPALAU care isi da si el cu parerea despre "stomac praf" si alte chestii de genul, nu?

Ce studii ai in domeniu? Sau ai un mare ZERO?

| Seba77 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu faci sala de la aceasta varsta sau daca totusi nu te poti abtine nu lua protein si pune greutati foarte mici deoarece greutatile mari te opresc din crestere si nu cred ca o sa iti placa la 18 ani sa ai 1.60 happy sfatul meu incepe sala de la 18 ani in sus deoarece ai suficient timpwinking sa nu mai zic de protein care iti ataca ficatul si rinichii organe care nu sunt suficient de dezvoltate la aceasta varsta pentru a fi bombardate cu astfel de toxinewinking success happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Seba77):

Sfatul tau e PROST, punct.

1. greutatile mari NU opresc cresterea
2. cuvantul "protein" NU EXISTA ( esti ANALFABET? ), se zice "proteine".

proteine = MANCARE.

Deci, tu ii spui sa stea nemancat?

Ca sa vezi ce IDIOTENII poti debita.

Apuca-te de sah.

| Seba77 a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai baiatule iti dau raspuns nu pentru tine ci pentru acest baiat de 14 ani care 100% prin cuvanul proteine intelege substante nutritive iar greutatiile la varste fragede opresc cresterea deoarece apasa coloana si articulatiile. Daca nu crezi te rog sa experimentezi cu copilul tau si la 14 ani da-i sa faca geno cu bara pe spate sa vazi atunci daca ii opreste dezvoltarea 100% da. Mi-am dat seama cat cunosti despre sport, sportul nu e o joaca e un efort complex care necesita cunostinte care tu nu le deti toti mergeti la sala 1, 2, 3 ani si deja sunteti mari sportivi.Am vazut ca mi-ai mai raspuns la un comentariu nu deduci nimic? nu deduci ca nu ma refeream la proteinele din alimente (care sunt vitale pentru o dezvoltare corecta) ma refer la gama bodybuilding whey protein, gfx... nu ma apuc acuma sa le enumar pe toate dar pe viitor sa te documentezi si sa nu dai raspunsuri aiurea sper sa nu iti asculte lumea sfaturiile deoarece ar face o mare greseala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Seba77):

SUPLIMENTE nutritive, nu substante nutritive.

Tu chiar trebuie sa inveti SA VORBESTI CORECT ( gen sa nu mai inventezi cuvinte, sau sa incurci cuvintele intre ele ).

Si suplimentele ( whey protein, etc. ) sunt TOT DIN MANCARE facute.

Folosesc de peste 10 ani si stiu ft bine ce vorbesc.

"greutatiile la varste fragede opresc cresterea deoarece apasa coloana si articulatiile" din nou, ABERATIE DE COPII MICI, demonstrata STIINTIFIC.

Te rog sa te documentezi:
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Ai acolo si un studiu facut de asociatia americana de pediatrie.

p.s. : mai e si exemplul personal, la 16 ani faceam genuflexiuni cu 80 kg pe umeri si am crescut de la 1.70 la 1.82 fara probleme ( acum am 28 de ani, 1.82 inaltime ).

Deci :

pasul 1 : inveti sa vorbesti CORECT
pasul 2 : citesti si tu O CARTE in domeniu macar, si apoi dai raspunsuri.

Toate cele bune, spor la citit ( daca stii sa citesti... )

| Seba77 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu are rost sa imi bat capu cu lipsa ta de educatie evident de la orice regula exista si exceptia care probabil esti tu daca ai crescut pana la 1.82 le sugerzi la copii sa faca geno la 16 ani cu 80kg oke la 20 de ani ce mai fac cu 150? Te vezi ce scrii, mai mult agreezi cosnumul de suplimente la 16 ani bine si la 20 de ani ce o sa consume danabol? sa isi distruga rinichii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Seba77):

Eu ti-am arat un studiu facut de MEDICI SPECIALISTI. Tu nici macar n-ai facut medicina!

Le sugerez sa faca cu cat pot, a.i. sa fie CORECT FACUT exercitiul.

Forma corecta de executie e mai importanta decat greutatea.

p.s. : ai raspuns mult PREA REPEDE ca sa fii citit studiul ala efectiv.

Dar asta esti tu, nu citesti DELOC si comentezi.

pasul 1 : 3 luni citesti ZILNIC 3-4 ore despre suplimente si nutritie

pasul 2 : dupa 3 luni vii si mai vorbim ( eu citesc zilnic de cativa ani... dar sa zicem macar 3 luni ).

p.p.s. : nu mai recomanda piept de 2 ori pe saptamana, doar cocalarii se antreneaza asa.

| Seba77 a răspuns (pentru Cosmin86):

Prietene eu iti vorbesc din experienta am 12 ani de sport de perfrmanta in spate chiar la nivel international nu are legatura teria cu practica am cleg care la 18 ani facea geno 160 si acuma are dubla hernie de disc. Am mai raspuns la cineva care zicea sa faci o grupa musculara doar o singura zi pe saptamana.Cum imi spui tu sa nu faci piept de 2 ori pe saptamana cand este una din cele 3 grupe principale ale corpului si sa lucrezi la intensitate maxima intr-o perioada de volum si tot isi revine in 72 de ore dar intr-o perioada de fibrare.
2 Nu vei vedea antrenor care face performanta sa isi trimita sportivul in sala de forta pana ce acesta nu este dezvoltat suficient.
3 Nu mi-ai raspuns la ultima intrebare daca la 16 ani Ii dai suplimente pe baza de cofeina, taurina etc... corpul individului se adapteaza cu ele si la 20 de ani ce-i mai poti oferi la organism ca acesta sa dea randament treci la substante injectabile si la steroizi? Organismul difera de la om la om, e bine sa fi informat dar toata teoria asta care mi-o spui e nula fara practica.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Seba77):

Colegul tau nu le facea corect, punct.

Nu, la 16 ani ii dau suplimente pe baza de vitamine & minerale, calciu, enzime probabil si ceva pentru recuperare (sa zicem glutamina).

Si in caz ca nu ai observat, eu sunt anti-steroizi.

Ce sport de performanta ai facut? Sper ca nu atletism sau ceva ce e 90 % cardio!

| Seba77 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai nimerit atletism iar colegul meu e finalist la europene deci sigur nu a facut incorect, atletismul este cardio daca trece de probele de 800m pentru 100m, 200m ai nevoie de o forta extraordinara si de o explozie fantastic de mare pentru a avea o impulsie rapida 3 antrenamelte pe saptamana in perioada de volum sunt in sala de forta, deci nu mai vorbim de un antrenament de amatori care merg la sala iau toata farmacia si dupa merg in club si bombardeaza organismal cu alcol iar dupa aceeia se intreaba dc nu se vad rezultatele normal ca nu ai cum sa faci sala si la nivel de incepator cu un probram de lucru complex cat timp nu ai o refacere corespunzatoare acesta este motivul pentru care 90% din cei care fac sala nu reusesc sa lucre intr-o saptamana de mai multe ori o grupa musculara, organismal lor este oboist, e la limita si atunci evident ca isi fac un program lejer pentru a putea sa-l adapteze si la viata extra sportive dar daca vrei cu adevarat rezultate care sa te satisfaca nu ai cum sa ajungi la ele fara o conduita sportiva corespunzatoare, iar la aceste rezultate nu ai cum sa ajungi lucrand doar o singura zi o grupa musculara pe saptamana doar daca apelezi la anumite modalitati (neortodoxe) Dar orice individ ca face de performanta ca face din placer pe primul loc trebuie sa fie sanatatea care poate sa aiba de suferit daca nu esti PREVENTIV nu tine fraza( lasa ca merge si asa ) pentru ca nu e de joaca mai ales cu greutatiile, acesta este motivul pentru care nu agreez ca un copil sa intre in sala de forta pana la cel putin 16 ani si atunci este devreme daca nu are un insotitor capabil care sa il initieze, cu atat mai putin consumul de suplimente organismal produce tot ce-i trebuie pana la 18 ani nu este nevoie sa-i dai impulsuri din exterior.

| StanAlin a răspuns:

Http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/
Acestea sunt foarte bune, intr-o cana cu apa/lapte pui o cupa(in cutie este o cupa)
Se administreaza dupa antrenament, o cutie te tine cam 3 luni[daca iei doar de 3 ori pe saptamana] Eu de la 61kg am ajung la 72kg in 3 luni.
Degeaba iei proteinele daca nu ai un stil de viata sanatos, programul de somn sa fie respectat, sa mananci la ore fixe si sa mananci corect.

| Cosmin86 a răspuns (pentru StanAlin):

Fara lapte, laptele incetineste absorbtia proteinelor.

apa simpla, e cea mai buna.

lapte poti sa nu bei deloc.

| faboulos a răspuns:

Salut in primul rand nu e de ajuns sa mergi la sala doar 3 zile pe saptamana, incearca sa ai un program timp de 5 zile in care sa te antrenezi, uite un program pe care il fac eu.
Luni: Biceps+ante-brat
Marti: Umeri+Triceps
Miercuri: Piept + Triceps
Joi: Pauza pentru odihnirea muschiilor.
Vineri:Spate
Sambata : Picioare
Duminica: Pauza
Si proteinele nu conteaza de unde le iei ca le iei din prafuri sau din mancare este tot una.
Ca sa pui pe tine masa musculara incearca iei dublul kg tale deci tu ai 52 de kg trebuie sa iei cam 104 gr de proteine pe zi. Si cel mai bine sa le iei dupa antrenament caci atunci corpul iti absoarbe orice nutrient.
Uite iti recomand o gama de proteine foarte buna si ieftina uite link-ul.
www.myprotein.com
Pentru masa musculara trebuie sa iei Impact Whey Protein.
Bafta...