| Mustache a întrebat:

Salut.Am 15 ani si in aceasta iarna m.am ingrasat destul de mult.Astept sa se incalzeasca sa ma reapuc de alergat.Slabesc foarte repede ( scap repede de grasimea de pe abdomen, dar la picioare nu am acelasi noroc) Cine imi poate da niste exercitii care sa ma ajute sa scap de grasimea de pe picioare. Funda la ex cele mai bune

6 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Chiar daca ai impresia ca se duce mai repede grasimea de pe abdomen, atunci cand s-a dus si ai ramas cu cea de pe picioare continua la fel cu alergarile, nu exista alt exercitiu mai bun pentru arderea grasimilor.

poti sa combini o zi de alergare constanta cu o zi de intervale.

| supermamici a răspuns:

Suntem programaţi genetic să rezistăm temperaturilor scăzute acumulând depozite de ţesut adipos.

Fa sport, hidrateaza-te, consuma legume cu vitamina D, prinde lumina naturala cat poti. Iarna intr+adevar este greu sa nu pui kilograme. http://www.supermamici.ro/un-corp-suplu-si-iarna/

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Cresterea in greutate este intotdeauna asociata cu acumularea de grasimi pe diferite parti ale corpului. Unele femei depun grasimea pe membrele lor superioare, in timp ce altele pe burta. Dar, pentru majoritatea oamenilor, si mai ales pentru femei, cel mai mare depozit de grasime se gaseste pe coapse. Acest lucru duce la un corp in forma de para, din cauza coapselor largi si voluminoase.
Combinand dieta cu exercitiul fizic este o modalitate eficienta de rezolvare a problemelor de greutate. 30 de minute de exercitii pe zi si o dieta bogata in proteine, cereale integrale, fructe si legume si saraca in zaharuri te pot ajuta sa pierzi in greutate. Tine minte ca, pentru a pierde din greutatea coapselor trebuie sa pierzi din greutatea intregului corp si apoi poti utiliza metode de tonifiere pentru a putea imbunatati dimensiunea, forma si aspectul coapselor.
In primul rand fii atenta la ceea ce mananci. Adauga mai multe proteine si fibre in dieta ta. Fibrele patreaza corpul sanatos si suplu in timp ce proteinele te ajuta sa faci fata programului de exercitii.
Sari coarda de 3-4 ori pe saptamana. Acesta este un exercitiu bun pentru coapse care te ajuta sa lucrezi acea parte a corpului. Indoaie genunchii si pastreaza spatele drept in timpul acestor exercitii.
Mergi cu bicicleta, inoata, fa jogging sau mergi pe jos in pas vioi. Acestea sunt excelente exercitii de aerobic care antreneaza atat coapsele cat si intregul corp. Macar de trei ori pe saptamana ai grija sa introduci in programul tau aceste exercitii.
Fa genuflexiuni de trei ori pe saptamana. La inceput fa cate 10 genuflexiuni de trei ori pe zi, iar apoi incearca sa le faci cu greutati in maini, pentru a-ti antrena si mai mult intregul corp.
Introdu in programul tau de miscare fizica exercitii in care sa soliciti cat mai mult muschii picioarelor. Sunt foarte multe exercitii pe care le poti face fie stand culcata, fie in picioare. Executa de asemenea miscari de ridicare a picioarelor si implica picioarele in tot felul de exerciii. Uita de masina sau autobuz si profita de vremea frumoasa de afara pentru a merge pe jos la serviciu sau in oras.

| ionutzwk a răspuns:

Genuflexiunu cel ai bun exercitiu pentru muschi de la picioare!

| kapakapa a răspuns:

Iti dau un sfat:Apuca-te de un sport(Fotbal preferabil)pentru ca doar asa poti scapa.Si daca nu faci decat 1-2 luni, o sa ai rezulta
te!