| TheBoY a întrebat:

Am 16 ani, 1, 80 m si 63 kg. Eu nu sunt gras si nici slab, ce exercitii imi propuneti pentru a-mi dezvolta musculatura, in fiecare seara fac 20 de flotari + 30 abdomene si mai fac exercitii cu o gantera improvizata de 3 kg, este buna?
p.s. Ce ziceti o sa arat bine la inaltimea mea daca o sa-mi dezvoly musculatura, nu vreau sa ma dezvolt exagerat.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Numa fa abdomene isi omori coloana incetul cu incetul, nu vreau sa fac reclama uni mi-au spus ca fac culmea de parca as castiga ceva, eu fac un program de 45 de minute de cardio intens Insanity, cu toti avem patratele ele nu au nevoie de abdomene trebuie sa scapi de grasime programul include excertiti potrivide pentru piept fb dar si grele, flotarile sunt putine minim 100 pe zi

| Cosmin86 a răspuns:

Tu cu niste amarate de flotari si o gantera de domnisoare vrei sa pui muschi?

apuca-te de sah

| TheBoY explică (pentru Cosmin86):

Da tu ce vrei, sa o iau din prima cu o gantera de 20 kg?! straight face

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheBoY):

Nu, dar ai putea din prima sa-ti lucrezi tot corpul

si ganterele nu sunt foarte eficiente, uite aici ex. cu adevarat bune :
http://antrenorulmeupersonal.ro/articole/exercitii-valoroase/

Si mai documenteaza-te si tu, muschii cresc in zilele de odihna, NU cand ii lucrezi. Dupa un antrenament cu adevarat intens un muschi are nevoie de 5-6 zile de refacere.

Si vezi ca in sportul asta alimentatia e cea mai importanta, fara aia nu faci nimic

| Wehes a răspuns (pentru TheBoY):

Nu din prima cu gantera de 20.
Dar tu trebuie sa intelegi ca flotarile nu iti cresc musculatura ci doar ti-o tonifiaza. De gantera aia nu mai vorbesc, cu aia fac copii de 12 ani.
Daca vrei sa cresti, fa cu o gantera care sa iti permita putine repetari.
Ca daca faci 102321 de repetari cu gantera aia de 3 kg nu obtii nimic doar iti pierzi timpu aiurea.

| SirGilbert a răspuns:

Apuca-te de un sport!
Daca vrei sa-ti dezvolti musculatura apuca-te de inot. Daca nu ai acces la un bazin pentru inot, banuiesc ca o sala de forta ai prin zona.
Flotarile, abdomenele si exercitiile cu o gantera de 3 kg nu o sa te dezvolte foarte tare.
Du-te la sala regulat, vorbeste cu antrenorul si propune-i sa-ti faca un program cu exercitii.O sa ai rezultate foarte bune!

| annaangel17 a răspuns:

Ooo...mie imi plac baietii cu muschi...toate fetele vor apela la tine happy bun asa :o

| RaulGonzzalles a răspuns:

E bine ca faci flotari dar incearca sa fac cam 100+ si ai nev de gantera de 5kg+. poti incerca si tractiuni la bara. sau cel mai simplu mergi la sala

| sasha898 a răspuns:

Buna! cred ca avem ceva in comun eu am 16 ani 1, 77 si 68 kg si eu la fel ca tine faceam antrenament acasa dar uita si tu de ele dude la o sala si ar fi bine daca vei avea si un antrenor personal asa co sa faci muschi mult mai rapid decit acasa! inca ceva cu inaltimea stai bine cu kg nu prea trebuie sa mai oui ceva muschi pe tine eu la 68 kg si tot imi pare slab vreau sa mai pun niste kg pe mine. Bafta

| TheBoY explică (pentru sasha898):

La sala o sa ma duc cand incep scoala, dar momentan vreau sa fac acasa si ma mai duc din cand in cand si la inot.
Eu la asta vreau sa ajung, ceva de genu', -->http://www.google.ro/......tp?/imgres