| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am sa pun cateva intrebari celor pasionati de culturism.
( Astia care nu au ridicat o gantera in viata lor, de preferat sa nu se dea cu parerea aiurea.)

1. Am urmatorul program :
Luni : Piept + Abdomen.
Marti : Spate + Antebrat.
Miercuri : Umeri + Trapez.
Joi : Picioare.
Vineri : Biceps + Triceps.
Sa imi spuneti daca e bun programu.

2. Carnea de pui poate fi inlocuita si cu, carnea de porc? ( aici ma refer 1 zi -2 ). are si carnea de porc, proteine?!

3. Unii spun ca, creatina trebuie luata inainte de antrenament, altii dupa. Voi cum preferati sa administrati creatina?!

4. Daca de exemplu, tai carne de porc ( felii ) le bat, si le prajesc in tigaie ( fara ulei ), se mai numeste prajeala?!

5. Ectomorf sau Mezomorf?!
http://i39.tinypic.com/2mxqwy8.jpg

Deocamdata atat. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| cristi1505 a răspuns:

1.Antrenamentul este bunicel,dar,eu zic ca mai bine ar fi asa:
Luni: piept si biceps
Marti: coapse, gambe, lombari
Mierucri: abdomen si oblici
Joi: spate, umeri, trapez
Vineri: triceps si antebrat
-Depinde cum simti tu ca lucreaza cel mai bine(cu ce antrenament).
2. Poate fi inlocuita! De ce nu? Si carnea de porc are proteine, cam in aceleasi cantitati ca cea de pui(difera cam 4g de proteine pe 100g)
3.Eu prefer sa iau creatina inainte de antrenament deoarece, daca faci asa vei avea parte de o pompare cum trebuie in timpul antrenamentului deci=>un antrenament reusit.Se ia inaintea antrenamentului.E cel mai bine!
4.Cel mai bine e sa o faci la gratar. Daca ai o tigaie grill este cel mai bine!
5.O combinatie intre ectomorf si mezomorf.Mai mult mezomorf.

| anonim_4396 explică (pentru cristi1505):

Aham. Creatina inainte si dupa se poate lua Shake-ul cu 50 G dextroza.
Inca ceva : Tu la cate ''aparate'' faci pe 1 singura grupa?
Aici ma refer, de exemplu.
Piept : - Impins din culcat cu ganterele
- Impins din culcat cu bara
- La scripete ( cabluri )
- Impins din inclinat si asa mai departe...cate ''aparate'' din astea laughing

| cristi1505 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca o iei cu dextroza.O iei o data(5g) nu de mai multe ori pe zi!
Depinde de grupa! In jur de 3-4 aparate.

| Dkgray a răspuns (pentru cristi1505):

As face cateva completari:

1. Antrenamentul pe care i l-ai dat este foarte dezechilibrat. De exemplu joi sunt programate trei grupe, printre care o grupa mare, spatele, care necesita un volum mare de antrenament, pe cand vineri ai doua grupe mici, pe care le poti lucra cu volum mult mai mic.

4. Gratarul este aproape la fel de nociv ca si prajirea in ulei. Din cauza contactului cu metalul incins moleculele carnii se deterioreaza aparand substante toxice(printre care acrilamida) pentru corpul omenesc.
http://www.cristianmargarit.ro/......e-si-paine
http://www.foodrepublic.com/2011/04/27/are-carcinogens-cooking-killing-us

| cristi1505 a răspuns (pentru Dkgray):

laughing)))....numarul 4 este intr-un fel adevarat.Numarul 1...este total absurd ce zici tu.Nu e deloc dezechilibrad deoarece, trapezul, faci 3-5 serii a cate 12 repetari.Mai mult nu trebuie, si, s-a facut un studiu ce spune ca daca lucrezi umerii in aceeasi zi cand faci spate=>un antrenament mult mai bun deoarece sunt grupe apropiate, deci va exista o pompare mai buna.Asta e logic! Din acest motiv, mai toti culturisti lucreaza dorsali, trapez si umeri.

Apropo, daca ziceam ceva aberant, ma contrazicea Cosmin86.Din moment ce nu m-a contrazis e clar ca am zis ceva corect.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Muta antebratul vineri, e bine ca dupa ziua de antebrat sa ai ori o zi de pauza, ori o zi de picioare, ca antebratul participa la orice grupa ( chiar si la umeri ) si ii afecteaza recuperarea.

In rest e ok, ti-a raspuns cristi

| greyhound a răspuns:

1. e bun, ceva asemanator am si eu
2. orice carne are proteine, doar ca cea de pasare are mai multe decat cea de porc, in plus daca renunti la piele are si mai putine grasimi
3. am luat si inainte si dupa, am luat si doar dupa. Parerea mea e ca nu conteaza, numai sa fie acolo in sange
4. da, e prajeala; carnea de porc are destula slanina sa se prajeasca singura. In untura de porc se prajeste de cand lumea
5. mai degraba ectomorf

Întrebări recente