| Marius99ful a întrebat:

Am si eu o problema.
Am organizat un turneu de tenis la care s-au înscris 20 de persoane. Am jucat primul tur si au mai rămas 10, cum as putea sa fac in asa fel încât sa ajungem la semifinale si finala. Vreo idee?

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Nu se poate prin sistem eliminatoriu ajunge la ce vrei tu. Ce poti face pentru a salva turneul e sa mai faci un tur eliminatoriu, apoi cei 5 ramasi sa joace fiecare cu fiecare (ca in grupe la Turneul Campionilor de exemplu) iar clasamentul sa fie in functie de victorii si eventual set-averaj, daca e cazul.

Bula
| Bula a răspuns:

Tu NU ai organizat, ci ai DEZORGANIZAT acel turneu. tongue
Inainte sa incepi sa faci un turneu, trebuie sa faci schema intregii arbori ale etapelor ce vor fi parcurse. Daca nu procedezi asa, atunci poti ajunge in situatii ca ceea de acum sau chiar mai rele.
Urmeaza organizarea "infrastucturii" necesare (cazare, masa pentru toti participanti + persoanele ajutatoare necesare (de la arbitrii pana la culegatori de mingi) + transport + cazare + mese pentru toti implicati.

In situatia de acum, n-ai decat sa tragi la sorti 5 perechi de jucatori si sa elimini 5 din 10.
Intre cei 5 ramasi va juca fiecare cu fiecare, iar rezultatele vor forma deja un clasament. Primii doi vor juca pentru locurile 1 si 2, iar urmatorii doi vor juca pentru locul 3 si mentiune.

| Domino2018 a răspuns:

Salut, poti organiza doua grupe de cate 5 jucatori care sa joace intre ei cate un meci, iar primi 2 din grupa se califica in semifinala.
Succes!

| AFR81 a răspuns:

Ofera o a doua sansa celor care au gameaveraj bun. Vor iesi 5 castigatori si 5 vor fi invinsi. Dintre acesti 5 invinsi, primii 3 care au pierdut cel mai strans, merg mai departe. Vor fi, deci, 8 jucatori care vor disputa sferturile de finala.
Asta ar fi, dupa parerea mea, care am o oarecare experienta, ce-i drept nu ca organizator, ci ca participant in numeroase turnee de tenis, cea mai buna solutie. Sa faci o grupa de 5 si sa-i pui sa joace fiecare cu fiecare nu mi se pare tocmai ok.
Alt sfat: data viitoare, daca vor mai fi 20 de jucatori, alege-i pe primii 12 cei mai buni si plaseaza-i pe tablou, iar pe restul de 8 pune-i sa joace meci de calificare. Vor iesi din calificari 4, pe care ii vei alatura celor 12 si, astfel, turneul va incepe din optimi.