| Smeq a întrebat:

Salut, as vrea si eu sa stiu cam ce ar trebui sa mananc ca sa cresc in masa musculara (fac sala), tin sa mentionez ca nu am un buget mediu, dau funda.

4 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Trebuie sa respecti masele zilei.

Masa 1: 25 g de fulgi de ovaz, o lingurita de unt de arahide, scortisoara si un indulcitor natural, omleta din 3 oua intregi sau o masura de proteina din zer combinata cu apa
Masa 2: 250 g de iaurt grecesc sau o portie de carne de vita deshidratata (americanii ii zic "beef jerky", se gaseste cel putin online), 30 g de mix de nuci
Masa 3: 120-160 g de pui sau curcan, 2 felii de paine integrala, mustar, rosie, salata si doua felii de branza slaba, o banana, mar sau orice fruct de marime medie doresti
Masa 4: (inainte de antrenament) un mar si o masura de proteina din zer combinata cu apa
Masa 5: (dupa antrenament) 2 portii de proteina din zer combinate cu aproximativ 400 ml de lapte semidegresat
Masa 6: 180-240 g de carne de vita slaba, peste sau curcan, mix de legume sau orice leguma doresti, un cartof dulce de marime medie sau intre 250-300 g de orez preparat, salata cu 2 lingurite de ulei
Plan alimentar pentru zilele fara antrenament
Masa 1: 40-50 g de fulgi de ovaz, o lingurita de unt de arahide, scortisoara si indulcitor natural, omleta din 3 oua intregi sau o masura de proteina din zer combinata cu apa
Masa 2: 250 g de iaurt grecesc sau o portie de carne de vita deshidratata/uscata (americanii ii zic "beef jerky", se gaseste cel putin online), 30 g de mix de nuci
Masa 3: 120-160 g de pui sau curcan, 2 felii de paine integrala, mustar, rosie, salata si doua felii de branza slaba, o banana, mar sau orice fruct de marime medie doresti
Masa 4: un mar si o masura de proteina din zer combinata cu apa
Masa 5: 180-240 g de carne de vita slaba, peste sau curcan, mix de legume sau orice leguma doresti, jumatate de cartof dulce de marime medie sau intre 130-140 g de orez preparat, salata cu 2 lingurite de ulei
Valori nutritionale aproximative:
Zilele de antrenament: 2800-300 calorii, 200 g proteine, 350 g carbohidrati, 60 g grasimi
Zilele fara antrenament: 2300-2500 calorii, 180 g proteine, 250 g carbohidrati, 55 g grasimi.

O zi frumoasa! happy

| Moonlight15 a răspuns:

Ce copila proasta... ce intreaba el, ce ii raspunzi tu... du-te si te joaca si numai spune tampenii.

Piept de pui, curcan, merge si cotletul de porc dar mai indicat e pieptul de pui si curcan,

Orez normal,brun, cartofi, cartofi dulci,broccoli,conopida,oua,branza,

Peste, iti recomand codul,somonul, macroul

Poti incerca si migdale, caju. Ca si bauturi. apa e sfanta, poti incerca si ceaiul verde daca iti place, te ajuta la slabit daca ai nevoie.

| Garringlia2000 a răspuns:

Proteine...(luate din alimente)
https://www.youtube.com/watch?v=RXmpKQfzTa0

| AntreutzaDeea a răspuns:

Pai,după mine ar fi să ridici greutăți și să te ții de bară și Stai acolo puțin cam cât poți. Poți să te antrenezi la box.

Joci Transformice? Dacă da, sa-mi dai Add pe Deeazxxll.
Fundita?