| NissanNavara a întrebat:

Salut baieti! Imi puteti spune si mie cum pot face bicepsi frumosi, mari si tari? laughing Vreau sa ma antrenez acasa am o bara din fier si o gantera, sunt numa bune pentru corpul meu. As vrea sa-mi spuneti si cate antrenamente sa fac, in ce zile, ce antrenamente...dar din proprie experienta va rog! funda.

14 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Frate, tu pui intrebari "care sunt grupele mici si mari de muschi" si dai raspunsuri aici?"

Flotarile nici macar nu lucreaza bicepsul!

Iar pentru tine tin sa-ti spun ca e gresit sa lucrezi doar bicepsul si sa nu-ti lucrezi tot corpul, dar alegerea este a ta.

Iti voi rapsunde la intrebare: uite niste exercitii de baza pentru biceps: http://www.youtube.com/watch?v=F_clJTFCWZU

le faci o data la 2 zile.

| Cosmin86 a răspuns:

Esti idiot

| Cosmin86 a răspuns:

Lucreaza-i din 3 unghiuri la un antrenament si apoi lasa-i 2-3 zile sa se refaca.

Foloseste greutati a.i. sa poti MAXIM 8 repetari CORECTE pe serie ( lente, tensiune constanta in muschi ). Poti mai mult de 8 rpeetari, maresti greutatea.

Si evident, o alimentatie bogata in proteine. Cu 3 mese pe zi nu prea pune nimeni muschi

| cristi1505 a răspuns:

Ba copile! Invata macar scrisul! Numai aberatii spui acolo! Mai bine nu mai comentat.

| cristi1505 a răspuns:

Comenta*

| e7d7n7 a răspuns:

Păi vrei numai bicepsii? Ori dezvolţi toată musculatură, ori deloc.
Am mai văzut pe unu la sală cu braţe de 42 cm şi restul muşchiilor erau praf.

| AnonimDinRomânia a răspuns:

Numai sfaturi zadarnice pe aici. Ca sa ai masa musculara in biceps trebuie sa lucrezi exercitii specifice biceps-ului (flexii cu gantere/haltere, concetration curls, etc), fiecare a cate 8-12 repetari (iti adjustezi greutatile astfel incat sa te chinui la finalul repetarilor). Poti face si tractiuni cu palmele spre tine.

| sonyaandreea9292 a răspuns:

Buna, desi sunt fata am zis sa iti raspund si eu la intrebare ca poate te ajuta cu ceva, fratele meu face numai de cateva luni antrenamente tot pentru bicepsi si deja are rezultate foarte bune, el face antrenament de 3 ori pe saptamana, luni, miercuri si vineri, a inceput prima data cu flotari, tractiuni la bara, abdomene, genoflexuni, flotarile zice el ca sunt cele mai eficente exercitii pentru bicepsi, si dupa ce te obisnuiesti cu exercitiile astea adica sa poti face cat mai multe, intra si pe site ul biceps.ro, de pe site ul asta isi face si el antrenamentul acasa, o sa ai rezultate bune daca te apuci serios de ele, el are doar 5 luni de cand le face

| Cosmin86 a răspuns (pentru sonyaandreea9292):

" flotarile zice el ca sunt cele mai eficente exercitii pentru bicepsi", serios? Poti sa-i spui ca e retardat.

La flotari nu intra biceps DELOC. Mai documentati-va si voi inainte sa aberati

| sonyaandreea9292 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai ba da, sunt bune, lui i le-a recomandat cineva care chiar se pricepe, si chiar a dat rezultate i a crescut si mama musculara, poate nu functioneaza la tine, pe fratele mea l-a ajutat

| Cosmin86 a răspuns (pentru sonyaandreea9292):

Flotari = piept ( 70 % ) si triceps + deltoid anterior ( 30 % ), ca la orice miscare de impins.

bicepsii se lucreaza cu miscari de tras ( flexii, tractiuni, etc. )

Cel mult i-a crescut bratul, NU bicepsul, din cauza ca la flotari intra tricepsul ( si tricepsul e de 2 ori cat bicepsul, el da practic marimea bratului, nu bicepsul cum cred copiii mici )

| sonyaandreea9292 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bine sunt fata nu stiu asa ca nu comentez, poate nu i-a crescut acum bicepsul de la flotari, doar ca el face multe si mai face si alte exercitii, ce am scris mai sus plus lucra cu gantere si doar in 5 luni de zile a obtinut rezultate bune, el zici ca datorita flotarilor ca asa i-a zis lui cineva

| Cosmin86 a răspuns (pentru sonyaandreea9292):

" si mai face si alte exercitii", asta e altceva happy

| sonyaandreea9292 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da si am specificat asta mai sushappy