| SilentAsaSSin a întrebat:

Salut,ce mancaruri sunt bogate in proteine?

12 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Produsele din carne sunt bogata in proteine. Daca vrei sa urmezi un regim alimentar bogat in proteine dar si sanatos, iti recomand carne de pui, vita sau peste. Carnea de porc, desi ieftina, fata de celelalte carnuri, este mai grasa si odata cu proteinele consumi si foarte multe grasimi care duc la colosterol ridicat si alte probleme de sanatate.Carnea de pui si peste este cea mai bogata si sanatoasa carne.(In special cand este preparata la cuptor sau fiarta deoarece prin prajire schimbi componenta moleculara a proteinelor si ingreunezi cu mult procesul de asimilare al acestora.)

| RAY a răspuns (pentru 13):

Daca tu imi aduci o singura dovada stiintifica ca carnea de porc creste colesterolu azi renunt la dieta proteica

| RAY a răspuns (pentru 13):

Carnea de porc, peste, pui, miel, vita ca cam astea gasesti dar desigur aia de vanatoare e mult mai buna, branza gen cascavalu, branza de burduf http://www.csid.ro/......-10889754/
hai sa vorbim de colesterol putin,ficatul il produce, fara el nu poate functiona organismul find esential, atunci cum apar boliile? problema e cand isi maresti brusc insulina des, insulina creste extrem de rapid cand manci zaharoza si se depune grasimea pe burica si pe artere si dai in tot felul de bolii, desigur daca manci o ciocolata si bagi un maraton nu se depune ca se arde, carbohidtrati sunt buni cand ai de facut sprinturi, proteinele te mentin satul, grasimea nu e rea, nici un studiu nu a dovedit ca grasimea causeaza ceva rau, de fapt o dieta bogata in grasimi poate chiar slabi daca renunti la carbo desigur

| 13 a răspuns (pentru RAY):

Nu spune nimeni sa renunti la dieta proteica. Dar daca mananaci carne de porc zilnic sau mai mult de 4 ori pe saptamana, nu ti o dieta proteica. Ti o dieta proteica/grasa. Daca ar fi sa pui indivizii indentici X si Y sa mananace exact aceleasi lucruri si sa faca exact aceeasi cantitate de sport dar cand vine vorba de carne individul X mananca peste si individul Y mananaca porc, dupa un an de zile, o sa vezi ca individul X arata multmai bine decat individul Y pentru ca in loc sa mananace 50 de kilograme de muschi si 50 de kilograme de grasime, a mancat 98 de kilograme de muschi di 2 kilograme de grasime. Iar asta face toata diferenta.Si iarta-ma dar vorbesti prostii cand spui ca poti slabi mancand grasimi. Poti slabi mancand grasimi cum poti sa te scarpini in fund cu degetu mare de la picior. Dar nu inteleg de ce ar opta cineva pentru asta? De ce sa treci o vale printr-un tunel pe care il sapi tu cu mainile la spate cand este deja un pod care trece peste ea? Ai niste idei tare ciudate, oricum iti urez numai bine si bafta cu dieta.

| RAY a răspuns (pentru 13):

Eu ti-am cerut o singura dovada stiintifica nu vorbe goale fara fundament stiintific,dovedeste ceea ce afirmi, colesterolu este facut de ficat in mod natural, grasimea este ceva benefic pentru organism, grasimea rea cea saturata creaza probleme, insuina se ridica mult prea sus cand manci zaharoza ceea ce face ca grasimea sa se depuna direct pe abdomen nu sa se arda, isi recomand sa citesti o carte de biologie /medicina apoi sa ma contrazici nu cu vorbe goale

| 13 a răspuns (pentru RAY):

Http://citynews.ro/lifestyle-17/excesul-de-grasime-poate-ucide-33191

http://www.clicksanatate.ro/......_6915.html

http://www.agerpres.ro/......--11-16-11

http://www.eatingwell.com/......atty_meats

Din nefericire nu am acces la studii facute de univeritati. Dar crede-ma pe cuvant, mancarea grasa, ingrasa. Grasima este benefica pentru corp cand vine din seminte sau arahide si in cantitati mici, nu din porci sau miei in cantitati colosale. Nu stiu ce studii ai tu dar eu practic culturism de un pic mai bine de 6 ani si stiu destul de multe despre cum functioneaza corpul uman si cum raspunde la diferite alimente. Nu imi spune tu mine ca e tot una sa mananaci 500 de grame de porc sau 500 de grame de peste. Inlocuiesti pestele cu porcul cand ai meci in 3 saptamani si trebuie sa te ingrasi 3 kilograme ca sa te incadrezi in categorie.Si in legatura ca insulina iar vorbesti aiurea. Daca mananaci 5 kg de slanina de porc dar nu mananaci nimic ce sa contina zaharoza vrei sa spui ca nu asimiliezi deloc grasime? Pancreasul secreta insulina de fiecare data cand bagi ceva in gura, mai putin apa. Si intr-adevar, insulina ajuta la saturarea gasimilor si la asimilearea acestora dar nu acesta este rolul ei. Principalul rol al insulinei este de a controla nivelul glicemic din sange. https://ro.wikipedia.org/wiki/Insulin%C4%83
Cred ca dumneata ar trebui sa te mai documentezi inainte sa te contrazici cu oamnei pe care nu-i cunosti.

| RAY a răspuns (pentru 13):

Am citit acele articole cel mai ciudat e ca nu apare vreun studiu in ele decat vorbe goale si atat, grasimea saturata eu am spus din prima ca e rea, carnea de porc nu contine foarte multa grasime cum spui tu acolo, daca manci 5kg de slanina vei depune grasimea logic daca stau cu fundul pe scaun, si daca manci 10 kg de salata te ingrasi daca stai, eu nu vorbeam de faptul ca daca manci grasime nu te ingrasi si ca zaharul e rau pentru sanatate, iar proteinele mentin senzatia de satisatie cel mai mult, carnea de porc e o sursa buna de proteine, insulina creste inteligentle cand manci ceva dulce de aia diabetici nu manca mult dulce, insulina sti macar ce e? insulina o creaza ficatul dar zaharoza obliga organismul sa creeze mai mult pentru a abosrbi zaharoza deja existenta asa devi intri in jocul zaharului in timp dai in diabet, bolii cardiace, carnea de peste e sanatoasa si grasimea din este e sanatoasa, repet dovedeste clar ceea ce afirmi nu cu articole mincinoase

| RAY a răspuns (pentru 13):

Daca mancarea grasa ingrasa de ce cei care au adoptat o dieta carbo nu sunt sanatosi? dupa afirmatia ta falsa cei care baga in ei dulciuri sunt slabi si sanatosi, e logic ca daca bagi in tine grasime te ingrasi dar nu grasimea causeaza boliile si zaharul,voi repeta asta mereu zaharul e un ucigas, zaharul hraneste celule cancerigene,zaharul da diabet, bolii cardiace, amnezie, oboseala, sistem imunitar slabit etc

| 13 a răspuns (pentru RAY):

Bine mai omule bun da nu vorbea nimeni de zahar. Vorbeam de mancaruri bogate in proteine si eu ii recomandam omului sa mananace carne care care sa nu fie grasa. Da si zaharul dauneaza, dar grasimile animale in exces daunjeaza la fel de mult. Si pentru ultima data, insulina o secreta pancreasul nu ficatul. Daca vrei sa te lamuresti in legatura cu carnea de porc contiuna-ti "dieta proteica" si cantareste-te periodic timp de un an si dupa aceea treci pe carne de pui, fa aceeai cantitate de miscare si mananaca acleasi fructe si legume si cantreste-te periodic. Daca nu scazi in greutate dupa ce inlocuiesti carnea de porc cu cea de pui eu imi mananac sosetele.

| RAY a răspuns (pentru 13):

Orice in exces nu-i bun organismului asta e clar mai ales daca ai un stil de viata setendar, eu prin dieta asta am slabit 5 kg in 3 saptamanii,manc de toate carnde de pui,porc, peste, legume sarace in carbo, fructe mere, carnea de porc e sanatoasa, eu ti-am cerut o dovada clara facuta pe subiecti umani sau pe animale nu vorbe goale, carnea de porc nu creaza bolii de nici un fel, zi-mi de dieta atkins e asa populara? de ce dieta ketogenica slabeste? http://www.csid.ro/......-11947644/
toata lumea minte sau ce, in america in anii 70 cand baza era dieta o dieta bogata in grasimi, carne obezitatea era la 5% azi cand dieta e bogata in carbo obezitatea e la 40% contrazice acest lucru