| Valentin_Ilie_1998 a întrebat:

Daca am 1.64m, 42-45kg, 14ani (fac 15 pe 30 noiembrie 2013) si vreau sa merg la sala de fitness/ forta sa "pun muschi pe mine", credeti ca imi afecteaza cresterea, raman scund? Va rog sa aduceti si argumente, sa imi ziceti unde nu e bine sa trag ca sa nu imi afecteze inaltimea. FUNDA cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Cresterea in inaltime este determinata genetic. Nu o poti influenta. Pentru linistea ta evita sa lucrezi la aparate si exercitii care pun presiune pe coloana (genuflexiuni cu greutati mari, impins deasupra capului,...) dar asta nu inseamna ca nu mai faci genuflexiuni, faci cu greutati mai mici. Oricum la varsta ta trebuie sa lucrezi cu greutatile potrivite pentru tine.

2 răspunsuri:
| Tavy4 a răspuns:

S-ar putea sa nu te primeasca dar daca te apuci de sala de la varsta asta, s-ar putea sa ramai scund, deoarece muschii nu se mai dezvolta. sper ca te-am ajutat.