| DanyIgz120 a întrebat:

Salut, de aproximativ 1 luna jumatate tin o cura gandita de mine care dupa parerea mea a dat roade pana acum, nu stiu exact cat am slabit dar se vede vizibil pe corpul meu mai ales la gambe si la maini. Si vreau sa intreb cam cat timp mi-ar mai trebui sa slabesc cam 20kg avand in vedere ca acum am 105 la 180cm.Eu fac sala 4 zile pe saptamana 1 ora jumate facand stepper si lucrez muschii, iar in restul de 3 zile fac alte activitati fizice precum mers pe bicicleta cam 10km, mers pe jos, fotbal 1 ora 2, exercitii fizice cu greutati acasa si de asta vreau sa intreb cam cat timp mi-ar mai lua sa slabesc 20kg avand in vedere alimentatia si sportul care spun eu este destul de regulat

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai da mai multe detalii despre alimentatie, ca aia conteaza 70%.

| DanyIgz120 explică (pentru Cosmin86):

Pai mi-am facut un program de deficit caloric, gen mananc intre 3 si 5 mese depinde si de timpul alocat si mananc undeva la 1500kcal, dimineata antrenament la sala si mers in timpul zilei, mananc pui brocoli, alimente slabe in grasimi, pepene mananc aproape zilnic o felie 2

| Cosmin86 a răspuns (pentru DanyIgz120):

Zi concret ce mananci intr-o zi cu antrenament.

| DanyIgz120 explică (pentru Cosmin86):

Nu pot concretiza deoarece nu mananc mereu la fel, de obicei dupa antrenament la sala mananc o salata doar cu otet si piept de pui fript, si in restul zilei mananc destul de multi macro nutrienti

| Cosmin86 a răspuns (pentru DanyIgz120):

Puteai sa dai un exemplu de o zi (chiar daca in alte zile mananci diferit).

Si chestia cu salata+piept de pui dupa sala e o idee proasta... ai nevoie de CARBOHIDRATI dupa sala (orez, cartofi, paste, etc.), altfel proteina (din piept de pui in cazul tau) va fi folosita pentru refacerea glicogenului si NU pentru masa musculara (adica va fi irosita).

| DanyIgz120 explică (pentru Cosmin86):

Stiu asta, doar ca am mai vorbit cu cineva prieten nutritionist si mi-a spus sa incerc sa exclud pe cat posibil carbohidratii, si ex pentru o zitongueui cu salata dupa antrenament, mai pe la 4 5 dupa ce dorm in jur de 2h mananc o supa si seara pe la 6 7 mananc 2 felii de pepene intr-o zi, stiu ca era mai ok sa mananc mai multe mese si mai putin si regulat, doar ca organismul meu prieste mai bine in exemplul dat de mine adica nu ma infometez si revin cu update din 105 am ajuns la 102 in aprox 7 zile de munca la sala, adica 3kg in 7 zile cu mase regulate si mult sport, asa ca nu mai iau grija slabitului deoarece in 1 luna 2 cred ca pot ajunge la 85kg?