| ZbarMario a întrebat:

Salut! De ce apar vergeturile când faci sala? Și cum poți scapa de ele?

11 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Nu poți scăpa de vergeturi. O dată ce au apărut vor rămâne acolo pentru totdeauna, singura diferență este că din roșii vor deveni albe, deci nu vor fi atât de vizibile. Vergeturile apar atunci când se întinde pielea, gen ca la gravide când crește burta, iar pielea este întinsă extrem de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muschiul creste, asa ca pielea se intinde si de aceea apar vergeturile.
Iar legat de,, cum poți scapa de ele?" si eu as avea nevoie de raspuns la aceasta intrebare sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iei in greutate f brusc, apar. Nu recomand happy Caci daca iei brusc, unu la mana ca ti apar nenorocitele astea de vergeturi, iar doi la mana pui si destul de multa grasime inutile happy Nu prea scapi. Singura solutie e sa le lasi sa fie acolo, dar sa te comporti ca si cum nu ar exista.

| Mopmop a răspuns:

Cred din cauza ca treptat scapi de surplusul de grasime. Trebuie sa lasi timp pielii si sistemului circulator sa se refaca.

| Freya1 a răspuns (pentru Mopmop):

Nu e de asta.
Vergeturile apar atunci cand iei in greutate sau in cazul lui iti crești masa musculara. Pielea "pușca" si nu isi mai revine (Nu exista tratament pentru vergeturi).

| Mopmop a răspuns (pentru Freya1):

Sa zicem ca ai 50 kg. Esti perfect. La 55 deja apar vergeturi. La 45 kg ele sunt tot acolo, ma rog, urmele lasate. Si da, se pot doar ameliora semnele. Nu scapi de ele.

| Invictusman a răspuns (pentru Freya1):

Ai dreptate, dar exista tratament pentru vergeturi, tratament cu laserul, nu le elimina complet dar le mai estompează în special când sunt deschise la culoare când devin albe nu prea ai ce sa mai faci deși cred ca exista metode și pentru alea albe dar nu fiecare ne permitem, sunt necesare multe ședințe.

| Freya1 a răspuns (pentru Mopmop):

Eu am vergeturi si nu am ce sa le fac.

| Mopmop a răspuns (pentru Freya1):

Ai ce sa faci! Sa te doara la bascheti ce cred altii despre ele...important este sa te accepti tu asa cum esti. Nu trebuie sa schimbi nimic pentru altii.

| Freya1 a răspuns (pentru Mopmop):

Bine,nu imi mai pasa de ele de multi ani (ca le am din adolescenta).Dar stiu ca nu trec, ca atunci cand au aparut eram disperată da scap de ele da nici o sansa.Erau roși si apoi s-au albit.
Eu nici nu le mai observ.

| andreeap200116 a răspuns:

Încerca BIO Oil. Le reduce mult, mai ales dacă sunt noi apărute, dar trebuie sa aplici in mod constant.