| Edi11111116351 a întrebat:

Salut,de la ce varsta pot sa ma apuc de sala? Eu am 10 ani.Va astept cu raspunsuri.

17 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

15-16, cam asa. Pana atunci poti face inot, basket sau alt sport.

| aXy99 a răspuns:

Macar 15 ani pentru a avea cat de cat testosteron.

| HadesSs a răspuns:

Nu exista varsta sa faci sala, doar sa nu faci cu greutati mari ca iti stopeaza cresterea happy

| Ivy86 a răspuns:

Dacă te apuci sa ridici greutăți la vârsta asta iti pot afecta creștere in înălțime. Ești prea mic. Si sincer de ce vrei sala? Sa faci muschi presupun...mai bine te apuci serios de un sport (oricare). Te vei dezvolta armonios iar cand vei ajunge pe la 15-16 ani poti sa decizi daca ai nevoie sau nu de sala.

| aXy99 a răspuns (pentru Ivy86):

Zau? laughing
Ce greutati crezi ca poate ridica la varsta lui? Daca ar fi asa, si-ar stopa cresterea si cand cara sticla de apa de la magazin pana acasa.

Desigur, ar fi stupid sa se apuce de sala, dar nu si-ar stopa cresterea.

| Ivy86 a răspuns (pentru aXy99):

Vad ca tu ești foarte expert in toate...desigur eu faceam referire la sala, unde majoritatea merg si trag de greutăți cum ii taie capul, fara un program adaptat nevoilor lui.
Si da, daca ridica greutăți timp îndelungat ii poate afecta creșterea. Dar eu fac referire la un program de 1-2 ore de 3 ori pe săptămână...iar tu compari cu mersul pana la magazin...serios?

| aXy99 a răspuns (pentru Ivy86):

Ce greutati sa ridice la 10 ani? Chiar daca ar face ego lifting nu ar putea ridica prea mult. Eu am crescut si cand faceam sala si faceam indreptari si genuflexiuni cu destul de mult. Inaltimea este determinata de factori genetici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ivy86):

"Si da, daca ridica greutăți timp îndelungat ii poate afecta creșterea." Rusii isi fac campioni de mici copii, in toate sporturile si nu afecteaza nici o crestere. Afecteaza cresterea o accidentare gravã care poate avea loc si cu greutati si oriunde in alte sporturi muult mai periculoase.

| Ivy86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus ridicarea de greutăți POATE duce la problema creșterii in înălțime. Desigur ca de obicei înălțimea e data de genetica.
Dar dacă ai observat cam toti sportivii care ridica greutăți sunt mici de inaltime (posibil aici si înălțimea te impiedica sa faci performanta), dar oricum la 10 ani sunt destule activități ce le poate face.

| MELISAnarcisa a răspuns:

Poti de la 14 ani, pana atunci poti alerga, sa te dai cu bicicleta la viteza grea, inot, genoflectiuni, jumping ( sarituri ) si multe altele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MELISAnarcisa):

"genoflectiuni"? Cuvantul asta nici macar nu exista in dex.

| Bula a răspuns (pentru Cosmin86):

Genoflexiuni - probabil a gresit la tastare happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bula):

Poate daca zicea "genofleciuni", dar a pus si "t"-ul, care e destul de departe de x. A pus "c" care e langa x, dar apoi t care e la 2 randuri distanta.

| Ha0t1c a răspuns (pentru Bula):

Ai genUnchi nu genOnchi.

| Bula a răspuns (pentru Ha0t1c):

Corect!
Se scrie genuflexiuni, care vine din contopirea cuvintelor genunchi + flexiune.
In vorbirea curenta de toate zilele s-a raspandit genOflexiuni, probabil din cauza ca suna mai "moale", mai "natural" decat cu "U".

| MELISAnarcisa a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, telefonul are auto corectare, si am uitat sa verific, ce mai corectare...

| AnastasiaK a răspuns (pentru MELISAnarcisa):

Telefonul corecteaza inlocuind cuvintele pe care le scrii tu ori cu diverse cuvinte asemanatoare existente in dictionar (al limbii romane sau al limbii selectate)sau cu alte cuvinte memorate dupa ce le-ai folosit tot TU. Scuza cu autocorectul functioneaza cand nu stii cate "i"-uri sa pui sau cum sa folosesti cratima, dar aici nu laughing