| PopândăuIRătăcit a întrebat:

M-am apucat de curand sa fac in fiecare seara abdomene. Nu am probleme cu grasimea de pe abdomen ci doar vreau sa obtin "patratele" cat mai tari si groase. Mi-am facut un mini program de 4 tipuri de abdomene la care sa-mi lucreze cam toti muschii. Fac 4 serii la fiecare tip a cate 40 abdomene pe serie. Intre serii, pauza reprezinta un fel de rezistenta adica imi tin abdomenul in priza stand ori in pozitie de flotare, ori imi pun palmele sub sezut, intind picioarele si le flutur usor aproape de nivelul solului. Intre tipuri fac pauza normala de aprox. 30 de secunde. E bine pentru inceput? Si ar fi bine sa le fac zilnic sau sa mai fac si pauze? Multumesc anticipat.

13 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Cam prea multe 40 abdomene. Căte kg ai?

Răspuns utilizator avertizat
| aLeXaNdru145 a răspuns:

40 de abdomene? prea mult. si nu le fa zilnic, poti face sa zicem, de doua ori pe saptamana, sau doar o data.

| elComandantee a răspuns:

Un exerciţiu pentru abdomen care îţi permite mai mult de 25 de repetări este unul inutil.
Bagă ceva mai hardcore, mai intens, şi mai puţine repetări.

| y0nutz3ly a răspuns:

Du-te la sala si incearca sa faci la inclinat si cu 3 sau 5 kg in mainiwinking in prima zi o sa te doara putin spatele big grin

| ღBrokenツAngeℓღ a răspuns:

Du-te la sala.winking e bine sa faci sport pe fiecare zi, insa nu exagerat.

| Scarabeul a răspuns:

Incearca sa faci fara pauze, am un tovaras care practica canotajul si se lauda la mine ca il punea sa faca cate 1200 de genoflexiuni si 2400 de abdomenehappy fara oprire abdomenele deci gandeste putin si tovarasul meu are 1 an de canotaj, da bine ca nu cred ca faci tu 2000 de abdomene fara oprire dar cu timpul poate reusesti sa atingi acest numar, dar mareste miza astazi faci de 3 ori pe zi sa zic 50 de abdomene peste 2 zile faci 80-100 de abdomene peste 2, 3 zile iar faci 100-130 de abdomene s.a.m.d. sper ca te-am ajutat, succes!

| aLeXaNdru145 a răspuns (pentru Scarabeul):

2400 de abdomene...le faci degeaba laughing

| Wehes a răspuns (pentru Scarabeul):

Abdomenele care iti permit mai mult de 25 de repetari sunt ineficiente.
Deci ila cu 2400 crezi ca obtine ceva? Nu prea cred.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Scarabeul):

Trebuie sa fi REDUS MINTAL sa faci 2400 de abdomene

abdomenul se lucreaza maxim de 2 ori pe saptamana, serii de 20 de abdomene.

la grupa asta musculara, alimentatia conteaza 90 %, nu sute/mii de abdomene cu care iti distrugi coloana

abdomene = cele mai ineficiente si proaste exercitii posibile, bune pentru copii mici redusi mintal