| QweRty777 a întrebat:

Salut, nu imi mai tine frana de pe spate la bicicleta, am incercat sa le strang si am mai umblat eu pe acolo dar tot nu tin, ele sunt noi, nu sunt uzate, ce as putea sa le fac?
Si bicicleta este tot noua

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vezi ca la magazinele de specialitate exista rezerve pentru cauciucul cu suport de frana (saboti). Nu stiu ce model ai!
Uite: https://www.marosbike.ro/saboti-de-frana/

| rrrp a răspuns:

Ai v break sau frana pe disc? mountain bike?

| rrrp a răspuns (pentru rrrp):

Ai montat o singur sau a venit montata?
daca ai frana pe cablu, nu hidraulica, chiar daca e vbreak sau pe disc, pe maneta de frana, acolo unde intra camasa de la cablu in maneta, intra intr-un surub sa zicem... cum e ala negru din stanga in poza asta:

https://www.bikexcs.ro/......r/fr_5.jpg

daca desfiletezi se strange, daca infiletezi se lasa. daca desfiletezi prea mult si tot nu se strange trebuie sa umbli la cablu sa l mai strangi... sunt multe tipuri de frana si nu pot sa ti spun exact...

| QweRty777 explică (pentru rrrp):

A venit montata, o sa incerc chestia aia de care mi-ai zis prin poza maine, mersi.

| QweRty777 explică (pentru rrrp):

Pai nu stiu ce inseamna...tot nu am umblat la ea, am fost ocupat toata ziua...maine sunt liber, o sa incerc

| rrrp a răspuns (pentru QweRty777):

Adica ai frana pe disc asa:

https://www.sheldonbrown.com/images/disc-brake.JPG

sau v-break asa:

https://www.sheldonbrown.com/images/vbrake-overallsm.jpg

probabil e vbreak deci poti sa citesti si in linkurile de mai sus ^^^

| QweRty777 explică (pentru rrrp):

E v-break, chiestia aia am incercat sa o fac si s-a mai strans putin de tot frana si merge si roata mai infranat

| rrrp a răspuns (pentru QweRty777):

Daca atinge frana intr o parte trebuie sa mai umbli la surubul de pe frana (nu de pe maneta) si sa mai strangi in partea in care atinge (cum e in linkul ala de la freerider).

| Ronaldo_Ronaldo_1997 a răspuns:

Schimba marimea vezi daca e la fel si punele mai strans daca tot nu du-te la un service sau de unde ai luat bicicleta ca nu cred ca nu te-ar putea ajuta funda?

| QweRty777 explică (pentru Ronaldo_Ronaldo_1997):

Cum adica sa schimb marimea? nu prea ma pricep