| adiz07 a întrebat:

Am 14 si pana ieri oboseam foarte repede eram foarte lenes. Si am inceput sa beau cafea, mi a trecut toata lenea dar nu stiu daca e indicat nu beau foarte mult, dar si daca nu beau sunt terminat ce sa fac funda

Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

Bei cafea din nevoie fiindca ai nevoie de energie.
Cafeina iti da energie, dar sunt si alte surse de energie mult mai sanatoase si benefice pentru tine.
O sa iti spun din propia experienta:
Aveam 14 ani, aproape 15, eram in clasa VIII-a, eram slab, inalt si lenes.
M-am,, indragostit" de o fata foarte draguta, m-am dat pe langa ea si am incercat sa o cuceresc. Intr-un final mi-a spus ca sunt prea slab si ca ar trebui sa pun cate ceva pe mine.
Zis si facut. Am inceput sa iau proteine(Din carne/arahide/lapte/oua) si carbohidrati + cafea si sa muncesc si sa fac exercitii.
S-a dus clasa VIII-a si am ajuns clasa IX-a, a X-a, ea s-a dus la un colegiu renumit, iar eu la un liceu tehnologic, tot in acelasi oras. Am dat totul uitarii fiindca aici daca erai slab, erai un nimic, ea si-a gasit prieten.
Am inceput sa iau suplimente, batoane proteice, friptura, carne, legume/fructe, salate si shake-uri proteice si m-am luat de sala.
Am avut oferta sa iau si steroizi, dar imi faceam singur rau!

Eu iti recomand sa consumi mai bine carbohidrati decat cafeina. Daca bei cafea, creierul doar se va simti in forma, dar cu carbohidrati si proteine, organismul si creierul se va simti in forma.
Trebuie sa iti obisnuiesti organismul la efort, fa exercitii zilnic, munceste zilnic, depune efort zilnic, dormi 8 ore pe napte, nu mai mult, nu mai putin.

Deci, o cafea dimineata si una dupa masa si in rest carbohidrati.
Bafta omule!
Lasa lenea ca nu este buna!

| caramela a răspuns (pentru DanielPH):

Frumoasa incurajare de a bea cafea la 14 ani...
Ma intreb daca pe copilasul tau l-ai indemna asa ceva!
O zi buna!

| DanielPH a răspuns (pentru caramela):

L-am incurajat sa ia energia din alte surse, sa micsoreze nivelul de cafeina, sa il inlocuiasca cu ceva sanatos.
Momentan nu am un copil, si cand o sa am, daca pe la 14/15 ani doreste cafea, o sa primeasca cafea, cafea decofeinizata.

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Motivatia ta de a bea cafea NU e buna
Deja esti dependet(!) si este cel mai potivit lucru pentru tine.
Incearca sa te lasi micsorand portia, evantual o diluezi cu lapte
Inlocueste cafeaua cu ceai verde si asta doar in prima parte a zilei.
Energie poti lua si din fructe proaaspte sau chiar sucuri facute de tine la bleder sau storcator.

| Tina88 a răspuns:

Nu e indicat sa bei cafea atat de devreme. Alternativele sunt multiple : ceai negru, ceai verde etc.

| adiz07 explică:

laughing nu sunt dependent nu beau zilnic doar atunci cand simt ca am nevoie